Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Poznań odnaleziony w Berlinie

Przez ponad 70 lat o istnieniu tych zdjęć mało kto wiedział. Przechowywane w rodzinnym archiwum, nigdy nie były publicznie prezentowane.

.
Fot. E. Stewner

Od 7 listopada prace niemieckiego fotografa, działającego w międzywojennym i okupacyjnym Poznaniu, będzie można oglądać w Centrum Kultury Zamek. To pierwszy tak obszerny pokaz prac Ernsta Stewnera - jednego z najznamienitszych fotografów międzywojnia działających w Poznaniu. Zobaczymy na niej ok. 160 fotografii, zarówno oryginalnych odbitek, jak i współczesnych zdjęć wykonanych z odnalezionych negatywów. - Te zdjęcia były bardzo popularne pośród zarówno polskich, jak i niemieckich mieszkańców miasta w okresie międzywojennym i okupacyjnym, ale zostały zapomniane. Tymczasem okazało się, że archiwum Stewnera przetrwało wojnę - mówi Piotr Korduba, poznański historyk sztuki, który w 2010 r. w Berlinie wpadł na ślad unikatowego zbioru blisko 2000 negatywów. W trakcie zbierania materiałów do albumu o poznańskim Grunwaldzie trafił do córki artysty, Uty Perrey. To ona przez lata przechowywała zdjęcia ojca w rodzinnym archiwum.

Do końca II wojny światowej Stewnerowie mieszkali w Poznaniu, właśnie na Grunwaldzie, w wilii przy ul. Ostroroga. - Fascynujące jest to, że Stewner był Niemcem, dwujęzycznym Niemcem, który czuł wyraźny i nierozerwalny związek z niemiecką kulturą, ale było dla niego oczywiste, że obok niej, na takich samych prawach funkcjonuje kultura polska oraz żyją i mieszkają Polacy. Taka postawa towarzyszyła mu także w najtrudniejszych, okupacyjnych latach. W czasie okupacji zatrudniał w swym atelier polskich pracowników, a po wojnie regularnie ich odwiedzał oraz gościł u siebie, w Niemczech - opowiada Piotr Korduba.

W końcu stycznia 1945 r. Stewnerowie w ostatniej chwili uciekli z Poznania na Zachód. Udało im się uratować część zdjęć i sprzętu fotograficznego.

Co zobaczymy na ocalałych fotografiach? Poznań: zabytkowe i historyczne obiekty, ulice, zaułki, architekturę reprezentacyjną; Wielkopolskę: Piękny Kraj Warty - miasteczka, wioski, jeziora, rzekę Wartę, ale i inne polskie miasta. Stewnera interesowały także tematy etnograficzne oraz portrety.

Prezentacji w CK Zamek towarzyszy dwujęzyczny album zawierający fotografie wraz z tekstami badaczy, przygotowany przez Instytut im. Herdera w Marburgu i CK Zamek, a także cykl edukacyjny.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "Ernst Stewner. Niemiecki fotograf Polski"
  • 7.11-30.12, Sala Wystaw CK Zamek
  • bilety: 6 zł (ulgowy), 8 zł (normalny), 5 zł (grupowy)