Kultura w Poznaniu

Sztuka

- Rysunek jest dziedziną bardzo szybką, opartą na impulsywności. Postrzegam go jako coś indywidualnego i wraz z poezją, jako ostatnią nadzieję na przekazywania odczuć osobistych - mówi Bohdan Cieślak. Wybitny scenograf zaprasza na swoją wystawę Kurtyna i dystopia do Teatru Ósmego Dnia. Wernisaż już 28 czerwca.

Czytaj artykuł

Pamięć, czas i relacje to najważniejsze elementy stojące u podstaw sztuki Zuzanny Janin, rzeźbiarki, performerki, artystki działającej na styku różnych mediów. Janin czerpie przede wszystkim z własnych doświadczeń: towarzyszących jej emocji, wspomnień, pamięci ciała. Choć przez lata w swojej twórczości podejmuje te same motywy, zmienia formę i sposób, w jaki o nich opowiada. Ważnym elementem tworzącym artystyczne archiwum Janin są tematy kategoryzowane jako tabu, między innymi przemoc, opresja, victim blaming.

Czytaj artykuł

- Uważam, że fotografia dokumentalna to fotografia treściwa, realna, ale nie rozwarstwiona - z Bartoszem Seifertem, laureatem I edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej w kategorii "poznańskiej" (Nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania) za cykl Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej, rozmawia Adam Jastrzębowski.

Czytaj artykuł

- To był moment szczerości i intymności, bo chciałam pokazać siebie taką, jaka jestem. Celem nie było stworzenie "pięknego obrazka", który mogłabym później sprzedać czy stworzenie czegoś, co po prostu będzie się komuś podobało - opowiada Olga Borovikova. Artystka przez rok, każdego dnia, tworzyła autoportrety. Tak powstały cykl 365 prac, który od 7 czerwca będziemy mogli oglądać na wystawie Samość w Baraku Kultury.

Czytaj artykuł

O plebiscycie na najlepszy gastroneon w Poznaniu i o tym, co neony skrojone na wymiar wnoszą do miejskiej estetyki, opowiada Tomasz Bombrych - pomysłodawca i twórca kilku edycji mapy Z bliska/Z daleka, w której zebrał poznańskie murale, graffiti, neony i typografię.

Czytaj artykuł

Wystawa Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań, która czeka na Was w CK Zamek, to nie jest rzecz lekka i przyjemna. To czas i miejsce, które ma nam pokazać, jak niewiele czasu i miejsca już mamy i jak bardzo musimy zacząć świadomie działać. Krok po kroku, dzień po dniu, razem. To sztuka, która otwiera oczy i wskazuje palcem na rzeczy, o których najwygodniej się milczy.

Czytaj artykuł

Fotografia to narzędzie dokumentujące, utrwalające w kadrze ludzi, miejsca i zdarzenia. Służy przekazywaniu informacji o sytuacjach faktycznie zaistniałych. Ale przecież narodziny fotograficznego medium szybko stały się pretekstem do utrwalania na kliszach momentów celowo wyreżyserowanych - nawet tych, które traktowano później jako dokument. Tego rodzaju refleksje pojawić się mogą na wystawie Królestwo Michała Bugalskiego, którą można oglądać w Galerii Fotografii pf w Zamku.

Czytaj artykuł

- Ten rok jest dla nas wyjątkowy - mówi Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. - Świętujemy dziesięciolecie Bramy Poznania, która, śmiem twierdzić, zmieniła świat wystawienniczy w mieście.

Czytaj artykuł

Nieoficjalne, zdystansowane i postmodernistyczne Koło Klipsa wyraźnie zapisało się na awangardowej mapie Polski. Sztuka przestała być elitarna, a każda wystawa miała działać jako dobrze naoliwiona maszyna. Przekonać można się o tym na wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku w Muzeum Narodowym.

Czytaj artykuł

Galeria Miejska Arsenał po prawie trzech latach wraca na Stary Rynek. Po przebudowie i modernizacji budynku zaprasza do doświadczania sztuki. Wita też nową nazwą GaMA. O zmianach w galerii opowiada jej dyrektor - Marek Wasilewski.

Czytaj artykuł

Do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru będzie można oglądać najlepsze prace ogólnopolskiego konkursu dla fotoreporterów i dokumentalistów! O Poznańskiej Nagrodzie Fotograficznej opowiada Filip Springer, uznany pisarz i fotoreporter oraz przewodniczący konkursowego jury.

Czytaj artykuł

Pyramida Gallery przy ul. Garbary 64 to młoda galeria o ciekawej historii i planach na przyszłość. Co leży u podstaw jej działalności? Na jakie wartości stawia? O tym w rozmowie z Florentyną Macioszczyk i Juliuszem Zenkner

Czytaj artykuł

Modę z odzysku, wiedzę o konsekwencjach fast fashion i sztukę szukającą rozwiązań - to wszystko znajdziecie w poznańskim Zamku. O najnowszej wystawie Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań opowiada jej kuratorka Marta Smolińska.

Czytaj artykuł

Jeśli te nazwy brzmią niczym żywcem zaczerpnięte ze świata sportu, to jest to właściwy trop. To właśnie Sven Lądolód i Drużyna Warty na wystawie Co potrafi lądolód? w Galerii Śluza opowiadać będą o historii kształtowania się krajobrazu Poznania i jego okolic. Tematyka niełatwa. Jak sobie poradzą?

Czytaj artykuł

Czy twórcza wolność i bunt rozgoszczą się w murach Muzeum Narodowego w Poznaniu? A może będziemy mieli szansę spotykać się z legendą? O wystawie Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku opowiadają jej współkuratorzy - Anna Borowiec i Krzysztof Gajda. Pyta Agnieszka Nawrocka.

Czytaj artykuł

Łączy ich zbliżony światopogląd i podobna wrażliwość. Obaj tworzą w myśl społecznej sprawiedliwości. Zazwyczaj w maksymalnie trzech kolorach. Z Szymonem Szymankiewiczem - autorem i Grzegorzem Myćką - kuratorem wystawy Nur für Polen rozmawia Monika Nawrocka-Leśnik.

Czytaj artykuł

Ruchome łuski "naszych" zwierząt to projekt Weroniki Zalewskiej, transmedialnej artystki, badaczki i poetki, zrealizowany w ramach programu rezydencji artystycznych w CK Zamek. Zalewska eksploruje tematy takie jak feministyczne materializmy, praktyki współdzielenia zasobów czy więcej-niż-ludzką biopolitykę. Wystawa potrwa do 26 marca - ostatniego dnia o g. 17:30 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.

Czytaj artykuł

Rzymianie jako pierwsi zaczęli stosować zasadę divide et impera, która była skutecznym sposobem na zdobywanie nowych terytoriów. Nieustanne wzniecanie wewnętrznych konfliktów i stawianie siebie w roli dobrego mediatora to niezbyt wysublimowana, ale efektywna metoda pozwalająca przejąć kontrolę. Tytus Szabelski-Różniak, fotograf i artysta wizualny, dokonuje reinterpretacji antycznego "dziel i rządź". W projekcie Dziel i łącz podejmuje temat ciągów komunikacyjnych i szeroko rozumianych procesów przemieszczania się, które łączy jedno: mania kontroli.

Czytaj artykuł

Liza Grobler, Anton Smit i Ennock Mlangeni to południowoafrykańscy artyści, bohaterowie najnowszej wystawy w MAD Art Gallery. Nadzieja Tęczowego Narodu to prezentacja dzieł współczesnych, interdyscyplinarnych, dziejących się na styku malarstwa i rzeźby.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4