Kultura Poznań.pl

Rozmowy

Rewolucjonistka

- Nazwa "Abakany" pojawiła się dlatego, że w czasie gdy powstały, brakowało określeń na prace niemieszczące się w żadnej ze znanych dziedzin sztuki. Abakanowicz dokonała nimi prawdziwej rewolucji, i to na skalę światową - mówi Anna Borowiec*, kuratorka wystawy Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym.

Miejsce jest wyzwaniem

- Mamy w zespole lekarzy, prawników, kadrowe, księgowe, emerytowanych śpiewaków operowych, hydraulików, krawcowe. Wszyscy są na scenie i tak będzie. Ludzie po przesłuchaniu przychodzą i są natychmiast wciągani w realizację konkretnego spektaklu. To, że już od razu coś tworzą, ich przyciąga - mówi Anna Szymczak*, kierowniczka asz.teatru.

W Poznaniu czuję się jak w domu

- Z moimi szkicami zawsze wiąże się pewna dodana do nich historia. Są to "przedsłowia" w formie dopisanych do obrazów tekstów czy opowieści - mówi Olga Strizhniova*, której wystawę Kreskosłowy można oglądać do piątku 6 sierpnia w Atelier Wimar Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

Nasi tam byli! Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim

- Jednym z motywów wyjazdów Wielkopolan do Warszawy stał się fakt, że w wielkim mieście jest się łatwiej ukryć. Z możliwości tej korzystali przede wszystkim konspiratorzy, na których ślad natrafili Niemcy. Co ciekawe, do stolicy przenosiły się zarówno pojedyncze osoby, jak i całe środowiska - mówi Agnieszka Cubała*, autorka książek o Powstaniu Warszawskim.

W TO MI GRAJ. Pub czy gralnia?

- Gry planszowe są międzypokoleniowe. Najważniejsze, to nie bać się spróbować i odwiedzać takie miejsca jak Kosteczka. Zawsze znajdą się osoby, które wytłumaczą zasady czy dołączą do rozgrywki. Bo w życiu trzeba robić coś ciekawego - mówi Piotr Chudy*, właściciel pubu Kosteczka mieszczącego się w centrum Poznania.

Najznakomitszy Nos Łazarza

- Kiedy już nie mógł pracować, codziennie chodził na Głogowską. Załoga szczerze płakała po jego śmierci  - o Tadeuszu Rogali opowiada Paweł Pawrowski*, autor książki Perfumiarz z Łazarza.

Z małą pomocą przyjaciół

- Włożyliśmy w tę pracę mnóstwo energii, serca i czasu. Mamy kapitalny materiał, a przed nami już tylko postprodukcja. Premierę planujemy na październik. Wierzę, że w końcu będzie Obecność obowiązkowa i będzie kino - mówi Adam Ziajski*, aktor i reżyser teatralny.

Po pierwsze ludzie!

- Pandemia odrodziła dyskusję o dobrodziejstwach kontaktu z książką drukowaną. Czytniki i książki elektroniczne są wygodne i bezpieczne, udowodniono jednak dobroczynny wpływ książek papierowych na ludzki mózg - mówi Anna Gruszecka*, dyrektor Biblioteki Raczyńskich

Potrzeba woli

- Pieszym należy się natomiast jeszcze intensywniejsza naprawa chodników, których jakość jest w wielu miejscach zatrważająca. Konieczne jest też zwiększenie ilości zieleni. Bo nawet modernizowane ostatnio przestrzenie zostały źle zaprojektowane - o planach zmian na poznańskich ulicach mówi Michał Beim*, ekspert ds. komunikacji, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W TO MI GRAJ. Malowanie figurek dla każdego

- Nasze warsztaty to inicjatywa, w której powód spotkania jest dla każdego wspólnym mianownikiem, ale bardzo często chodzi też o samą obecność i możliwość rozmowy. Oczywiście "oficjalnie" wszyscy czekają, aż wyschnie farba. - mówi Dominik Medyński*, właściciel klubu Warsztaty Modelarskie na ul. Kasprzaka.

W pisaniu liczy się robota

- Ja nawet nie wiem, czy czuję się pisarzem, a już na pewno nie czuję się pisarzem realistycznym czy nowohuckim - mówi Igor Jarek*, pisarz, laureat tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

FESTIWAL ANIMATOR. Czemu służy animacja?

- Nie jestem przywiązany do animacji dwuwymiarowej. Myślę, że jedynym powodem, dla którego ludzie stosowali tę technikę było to, że nie dysponowali w tamtych czasach komputerami. W sytuacji, gdy możemy korzystać z animacji 3D, animowanie w 2D nie ma moim zdaniem zupełnie sensu - mówi  Peter Chung*, który na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator prezentuje swój legendarny serial Æon Flux. W tym roku na festiwalu odbywa się też po raz pierwszy Konkurs Animowanych Seriali.

FESTIWAL ANIMATOR. Reprezentacja kobiet w filmie animowanym

- Gdy zrobisz film, który staje się bardzo znany, to osoby z branży reklamowej natychmiast chcą wykorzystać twój styl - przyznaje Joanna Quinn*, twórczyni postaci brytyjskiej everywoman Beryl, która w tym roku zostanie nagrodzona Kryształowym Pegazem za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Oswoić się z tym, że tworzymy

- Slam jest dla każdego, choć brzmi to jak slogan reklamowy. Ostatnio inspirują mnie komentarze pod filmikami z YouTubie, które zbieram i wykorzystuję jako temat do pisania. W języku sztucznie przetłumaczonym jest dużo ciekawych potknięć, które naprowadzają mnie na nowe koncepty utworów - mówi Wojciech Kobus*, aktualny mistrz Polski w slamie poetyckim.

Doświadczanie dźwięku

- Wierzę, że pieśń prześpiewana przez pokolenia, formowana i sycona pamięcią musi mieć siłę. Takie odwołanie się do tradycji absolutnie nie prowadzi do sentymentalizmu i smutku - mówi laureat tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, muzyk i kompozytor Maciej Rychły*.

Detal czyni doskonałość

- Doświadczone oko odróżni ślady narzędzi świadczące o tym, że ktoś był niechlujny i robił instrument w pośpiechu, od dowodów techniki pracy danego lutnika. Dobrze to widać na starych instrumentach: że w jednym miejscu jest taka faktura, w drugim inna; że tutaj była praca wykonana dłutem, a zaraz obok użyto cykliny - mówi Piotr Pielaszek*, zwycięzca Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.

Żeby ludzie przyszli na sztukę w laczkach

- Okazuje się, że po 60-tce, czy 70-tce potrzebą nie jest tylko to, by być zawiezionym do lekarza czy do sklepu, ale również, by się spotkać i wspólnie działać. Zawiązują się prawdziwe więzi i przyjaźnie - mówią *Małgorzata Kempa* i Ola Małek** z Estrady Poznańskiej, organizującej w tym roku 5. już edycję Lata z Estradą.

W TO MI GRAJ! Karcianka, która nigdy się nie starzeje?

- Jesteś fanem fantasy? Fanem czegoś nieoczekiwanego, zdarzeń i  stworów, które możesz przywołać, chwały, żądzy zwycięstwa i relacji, które możesz nawiązać z drugim człowiekiem? Jeśli tak, to Magic The Gathering jest właśnie dla Ciebie - mówi Krzysztof Kaczynowski, jeden z pracowników sklepu Plan-sza w Poznaniu.

Wolność jest ważna

- Obowiązujące na warsztatach zasady i prawa tworzyliśmy razem i potem wspólnie weryfikowaliśmy. Były takie, które na początku wydawały się okej, a potem okazywało się, że wcale nie były takie dobre. Wykreślaliśmy je i tworzyliśmy nowe, więc konstytucja żyła - mówi Julia Szmyt*, współprowadząca warsztaty dla dzieci Nasz kraj nie na niby i reżyserka tworzonego na ich podstawie spektaklu.

Strona 1 2 46