Kultura w Poznaniu

Rozmowy

- Najważniejszym zadaniem stowarzyszenia jest zachowanie pamięci o polskich oficerach zamordowanych w ZSRR. Obecnie nie żyje już żadna z wdów, żon oficerów - ofiar zbrodni katyńskiej. Są jeszcze dzieci, też już bardzo wiekowe, bo urodzone przed wojną - mówi Wojciech Bogajewski, prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu, autor opracowania Mieszkańcy województwa poznańskiego -ofiary ludobójstwa katyńskiego.

Czytaj artykuł

Teatr Usta Usta Republika otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Od blisko 25 lat zaprasza publiczność do aktywnego uczestnictwa w spektaklach, wprowadza teatr do miejsc na co dzień z nim niezwiązanych i eksperymentuje z formą. - Zawsze trzeba mieć powód, dla którego robi się teatr, a dla nas jest nim właśnie poszukiwanie różnych, interesujących form, których jeszcze się nie doświadczyło - mówią jego założyciel Wojciech Wiński oraz Ewa Kaczmarek, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Artur Śledzianowski i Przemek Zbroszczyk.

Czytaj artykuł

- Grając na gitarze akustycznej, można cały czas odkrywać coś nowego, tym instrumentem bardzo trudno się znudzić. I to szalenie intrygujące, że można na niego przenieść nawet to, co zagrałby cały zespół! - mówi Michał Obrębski, poznański gitarzysta, autor płyty Between feelings and duty.

Czytaj artykuł

Charakterystyczny budynek przy ul. Grunwaldzkiej 222 niektórzy poznaniacy i poznanianki mogą pamiętać jako hotel. Obecnie, po wielu latach nieużytkowania, miejsce wraca na mapę miasta jako ośrodek kulturalny Ufff. O jego idei opowiedzieli współtwórcy, Dominika Mądry i Hubert Karmiński.

Czytaj artykuł

- Z perspektywy niemieckiej Grimmowie to nie tylko autorzy baśni, ale przede wszystkim naukowcy, językoznawcy, twórcy filologii germańskiej, ale także prawnicy, a nawet politycy. (...) To postacie pomnikowe, które można by porównać do znaczenia Mickiewicza i Słowackiego w Polsce - mówi prof. Eliza Pieciul-Karmińska, germanistka, znawczyni Baśni Braci Grimm i jedna z dwóch, obok kustosz Renaty Wilgosiewicz-Skuteckiej, odkrywczyń zaginionych starodruków w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Czytaj artykuł

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki tęskniących za dziełami mistrzów. Od 19 lipca w Muzeum Narodowym znów będzie można odwiedzić Galerię Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 roku i Galerię Sztuki Współczesnej. O zmianach w nowym skrzydle, po trwającym od października ubiegłego roku remoncie, opowiedziały Maria Gołąb - zastępczyni dyr. ds. naukowych Muzeum Narodowego i Anna Borowiec - kuratorka Galerii Sztuki Współczesnej.

Czytaj artykuł

Galeria, która otwiera, nie wywołuje obaw i łączy młodość z dojrzałością. To nowy punkt na artystycznej mapie Poznania. O pracowni i Galerii Złącze opowiadają: malarz i konserwator dzieł sztuki Maciej Fricze, Zuzanna Tetera - kuratorka i kulturoznawczyni oraz absolwent Wydziału Rzeźby na UAP-ie Piotr Owczarek.

Czytaj artykuł

Centrum Sztuki Dziecka świętuje jubileusz czterdziestolecia istnienia. To jedyna instytucja w pełni poświęcona interdyscyplinarnym działaniom kulturalnym dla młodych odbiorców i odbiorczyń. O powodach do radości i jubileuszowych wyzwaniach opowiada Joanna Żygowska - dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka.

Czytaj artykuł

- Moje włączenie się w te działania można porównać z sytuacją wegetarian. Bo robi się wokół tego sensowny ruch i ludzie uświadamiają sobie, że coś jest nie fair. Odchodzą od jedzenie mięsa, bo są świadomi cierpienia zwierząt i negatywnych konsekwencji klimatycznych - mówi Zbigniew Rudziński, który w kwietniu otrzymał Nagrodę ZAiKS-u za całokształt twórczości dla dzieci.

Czytaj artykuł

Z Rafałem Szenrokiem, współzałożycielem Morski Studio Graficzne, twórcą strategii marek, jurorem w Konkursie 30/30 na najlepszą okładkę płytową, rozmawia Adam Jastrzębowski. Wystawę pokonkursową można oglądać w Starym Browarze do końca lipca.

Czytaj artykuł

- Gdy szłam ulicą Ratajczaka, na rogu ulicy zauważyłam klęczącego, zaaferowanego czymś chłopca. Niczym ciekawska ciotka zapytałam: "Co ty tu robisz, chłopczyku?!". A on mi pokazał, że dostał od pana od historii zagadkę i grę do rozszyfrowania... o Enigmie właśnie! - o książce dla młodzieży Banda z Wildy. Klub Enigma opowiada jej autorka Agata Romaniuk.

Czytaj artykuł

- Oprócz dostarczenia rozrywki i narzędzi do samorozwoju chodziło też o dodanie otuchy. Chciałyśmy pokazać, że problem sam w sobie to nie koniec świata - o książce Przypadki miłosne opowiadają jej autorki: dziennikarka Anna Skoczek, psycholożka Violetta Nowacka i pisarka Natasza Socha.

Czytaj artykuł

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury świętuje 10-lecie istnienia. Wraz z nim 10. urodziny obchodzi festiwal OFF Opera, a 5. - Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna. O radościach, bolączkach i planach opowiadają ich twórcy - Zuzanna Głowacka i Daniel Stachuła.

Czytaj artykuł

- Rysunek jest dziedziną bardzo szybką, opartą na impulsywności. Postrzegam go jako coś indywidualnego i wraz z poezją, jako ostatnią nadzieję na przekazywania odczuć osobistych - mówi Bohdan Cieślak. Wybitny scenograf zaprasza na swoją wystawę Kurtyna i dystopia do Teatru Ósmego Dnia. Wernisaż już 28 czerwca.

Czytaj artykuł

Już 25 czerwca wystartuje 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Koordynator programów konkursowych, Filip Kozłowski, opowiada o nowych blokach konkursowych, najciekawszych animacjach i najbardziej intrygujących gościach na tegorocznej edycji wielkiego święta animacji.

Czytaj artykuł

- Fani ery PRL-u działali w warunkach permanentnego niedoboru, a ich kreatywność była wymuszona okolicznościami, dzisiaj zaś miłośnicy fantastyki bombardowani są zróżnicowaną ofertą. Kreatywność wciąż jednak pozostaje cechą charakteryzującą fantastów - mówi Jakub Turkiewicz, autor książki Orbita fantastyki.

Czytaj artykuł

- Uważam, że fotografia dokumentalna to fotografia treściwa, realna, ale nie rozwarstwiona - z Bartoszem Seifertem, laureatem I edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej w kategorii "poznańskiej" (Nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania) za cykl Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej, rozmawia Adam Jastrzębowski.

Czytaj artykuł

- To był moment szczerości i intymności, bo chciałam pokazać siebie taką, jaka jestem. Celem nie było stworzenie "pięknego obrazka", który mogłabym później sprzedać czy stworzenie czegoś, co po prostu będzie się komuś podobało - opowiada Olga Borovikova. Artystka przez rok, każdego dnia, tworzyła autoportrety. Tak powstały cykl 365 prac, który od 7 czerwca będziemy mogli oglądać na wystawie Samość w Baraku Kultury.

Czytaj artykuł

O plebiscycie na najlepszy gastroneon w Poznaniu i o tym, co neony skrojone na wymiar wnoszą do miejskiej estetyki, opowiada Tomasz Bombrych - pomysłodawca i twórca kilku edycji mapy Z bliska/Z daleka, w której zebrał poznańskie murale, graffiti, neony i typografię.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4