Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

(Po)znamy sąsiada

Już 10 maja Poznań po raz dziesiąty znajdzie się w strefie kulturalnego wyżu zza wschodniej granicy. Pod wpływem Ukraińskiej Wiosny pozostanie ponad tydzień.

. - grafika artykułu
Onuka, fot. materiały prasowe

Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna świętuje w tym roku swój mały jubileusz. Od 10 lat łamie stereotypy i bariery, zaraża energią Ukrainy. - Ukraińska Wiosna, będąc na początku przeglądem kultury wschodniego sąsiada, z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej staje się przestrzenią dla spotkania miejscowych środowisk twórczych z ukraińskimi partnerami - wyjaśnia Ryszard Kupidura, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina w Poznaniu, organizator festiwalu. - Dzisiaj, obok swojego pierwotnego międzynarodowego charakteru, nabiera coraz bardziej lokalnego znaczenia, inspirując poznańskie i wielkopolskie instytucje kultury do uwzględniania w swoich rocznych harmonogramach polsko-ukraińskich koprodukcji. Od zawsze jednak towarzyszy nam idea "Poznaj sąsiada", która stanowi ważną perspektywę tego wydarzenia - dodaje Kupidura.

Owocem tego typu współpracy jest w tym roku m.in. Sen o lepszym kraju w reżyserii Julii Bilińskiej. - Jego literacką kanwę tworzą teksty znanego pisarza i poety Serhija Żadana, który również odwiedzi Poznań, prezentując swój literacko-muzyczny projekt Linia Mannerheima - mówi Ryszard Kupidura. Sen o lepszym kraju powstał w Teatrze Animacji. Jego premiera odbyła się w kwietniu, ale spektakl będzie można także zobaczyć w czasie trwania Ukraińskiej Wiosny.

Ponadto w programie są jeszcze m.in. koncerty: Etelli Czupryk i słynnego zespołu Onuka, który łączy wschodnie brzmienie z nowoczesnym elektro, interdyscyplinarny polsko-ukraiński projekt Leksykon, inspirowany twórczością Tarasa Prochaśki oraz warsztaty literackie z Bohdanem Kołomijczukiem, autorem kryminałów. Twórca zamierza przyjechać do Poznania na kilka tygodni przed rozpoczęciem festiwalu, aby rozwiązać wraz ze swym bohaterem - detektywem Adamem Wistowyczem zagadkę kryminalną z początku XX wieku. - Tak, jego kolejna książka będzie o Poznaniu - zapewnia organizator.

Ważnym punktem wydarzenia są także trzy dni z nowym kinem ukraińskim, które przez lata było niemalże nieobecne. Zobaczymy takie filmy jak: Kiedy ten wiatr ustanie, który jest rezultatem współpracy Anieli Astrid Gabryel oraz Tarasa Dronia, Lot złotej muszki Iwana Krawczyszyna oraz Gniazdo Turkawki Tarasa Tkaczenki. Po pokazach w Kinie Pałacowym odbędą się również spotkania z twórcami.

Organizatorzy festiwalu chcą zwrócić uwagę także na jego społeczny aspekt. W tym roku zapraszają m.in. na wykład znanego ukraińskiego historyka i publicysty Andrija Portnowa, który pomoże nam zrozumieć mieszkańców wschodniej Ukrainy, oraz serię warsztatów - UKRAINKA W POZNANIU. - Chcemy dać migrantkom możliwość spotkania z ekspertami z zakresu prawa polskiego w różnorodnej tematyce. Planujemy np. seminaria poświęcone legalnej pracy w Polsce czy prawom pacjentki w czasie ciąży, porodu i okresu poporodowego. Odbędą się również warsztaty WenDo - tłumaczy Weronika Wardzyńska, współorganizatorka wydarzenia.

Ukraińska Wiosna w tym roku oprócz Poznania zagości także w Lesznie, Tarnowie Podgórnym, Swarzędzu, Kórniku i Gnieźnie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna
  • 10-29.05