Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Brzmienia Bałkanów Zachodnich

Szczyt Bałkanów Zachodnich to jedno z najważniejszych wydarzeń, które będą miały miejsce w Poznaniu w tym roku. Sam szczyt odbędzie się w lipcu, ale już niedługo będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej o kulturze tamtego regionu Europy dzięki Tygodniowi Kultury Bałkanów Zachodnich. Start już 10 maja!

.
Grupa muzyczna Mirče Acev, fot. materiały organizatorów

Organizacji serii wydarzeń promujących kulturę Bałkanów Zachodnich podjął się Instytut Filologii Słowiańskiej. Nic dziwnego - to tam spotykają się pasjonaci i specjaliści wiedzy o bałkańskim regionie. Aspekt promocji tej kultury powiązany jest z decyzją Unii Europejskiej, by zacieśnić polityczne więzi z takimi państwami jak Albania, Czarnogóra czy Serbia. Możemy więc bacznie obserwować zachodzące zmiany i być może liczyć na zbliżenie innych kultur Europy do kultury bałkańskiej - taki proces na pewno przysłużyłby się wszystkim krajom, które będą w nim uczestniczyć. Zanim politycy podejmą konkretne decyzje, my jako członkowie społeczności i wspólnoty możemy pogłębiać o niej wiedzę. Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku jest poznawanie bałkańskiej sztuki i zwyczajów.

Fani muzyki na pewno mogą zainteresować się koncertem Mirče Aceva (10 maja, Plac Wolności). To macedoński zespół ludowy. Dziś wiele osób powiedziałoby, że współczesne wykonania muzyki ludowej uważamy za folklor czy folk. Niezależnie od tego jak zaklasyfikujemy twórczość Mirčy Acevy, możemy być pewni, że czeka nas występ pełen tradycyjnych brzmień. Koncert jest świetną propozycją dla tych, którzy uwielbiają muzykę ludową, jak również dla tych, którzy szukają możliwości odkrywania nowych dźwięków. Co więcej, występ zespołu to także program taneczny, bo składa się on z aż 16 tancerzy i pięcioosobowej grupy muzyków. To nie jedyne wydarzenie muzyczne Tygodnia Kultury. Poznań odwiedzi także zespół Sevdah Takht (15 maja, Stare Kino), stworzony przez Damira Imamovića, który zajmuje się interpretowaniem tradycyjnej muzyki Bośni na nowo i albańska grupa Asgje sikur dielli (16 maja, Pawilon Nowa Gazownia).

Program jest tak bogaty, że nie sposób napisać o każdym wydarzeniu Tygodnia Kultury Bałkanów Zachodnich. Organizatorzy zaplanowali liczne panele, wykłady i dyskusje w Collegium Maius, podczas których będziemy mogli wysłuchać opinii i relacji ekspertów zajmujących się problematyką polityczną, społeczną czy historyczną państw bałkańskich. To doskonała okazja by poddać istotne tematy dyskusji i zadawać palące nas - słuchaczy - pytania. Poruszone zostaną m.in. kwestie porozumienia, etnologii czy integracji pomiędzy społeczeństwami. Organizatorzy oferują też różnorakie propozycje dla miłośników literatury. Do Poznania przyjedzie serbski poeta Dragan Boszkovic (16 maja, Pałac Działyńskich) i serbska pisarka Minja Bogavac (15 maja, Teatr Ósmego Dnia). Z kolei fani filmu na pewno odkryją coś dla siebie podczas współpracującego z Tygodniem Kultury Bałkanów Zachodnich festiwalem Balkan Film Fest (20-26 maja, Kino Muza).

Jolanta Kikiewicz

  • Tydzień Kultury Bałkanów Zachodnich
  • 10-18.05
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019