Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Aktywna jesień życia

Ostatni weekend września to dwie imprezy skierowane do osób starszych. Termin "jesień życia" nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Fot. www.sxc.hu - grafika artykułu
Fot. www.sxc.hu

W najbliższy weekend, 29-30.09 września, już po raz drugi odbędzie się akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowana do osób powyżej 60 roku życia. Kampania "60+Kultura" ma zmobilizować osoby starsze do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Zachętą ma być symboliczna opłata lub zupełnie darmowe skorzystanie z oferty placówek kulturalnych. W Poznaniu do akcji przyłączyły się tylko dwie instytucje (Teatr Polski i Muzeum Narodowe) oraz wystawa Mediations Biennale. Teatr Polski zaprasza na spektakl "Panny z Wilka" wg opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Bilety na spektakl w niedzielę, 30.09, o g. 17 seniorzy mogą kupić za symboliczną złotówkę. Natomiast Muzeum Narodowe zachęca do bezpłatnych odwiedzin w sobotę 29 września, chociaż wtedy i tak wstęp wolny na wystawy mają wszyscy. Ponadto seniorzy są zaproszeni na warsztaty "Dekoder. Marek Chlanda, Nienazwana rzeźba nr 3, 1990", poświęcone interpretacji sztuki współczesnej. Te umiejętności przydadzą się na pewno podczas zwiedzania wystawy Mediations Biennale. To czynna przez miesiąc (14.09-14.10) największa wystawa sztuki współczesnej w Europie Środkowej. W jej ramach w czasie weekendu z kulturą seniorzy za darmo będą mogli obejrzeć wystawy w Centrum Kultury Zamek, byłym budynku synagogi (ul. Wroniecka 11 a), Galerii Jezuitów i w Muzeum Archidiecezjalnym.

To skromna jak na ponad 500-tysięczne miasto wojewódzkie oferta kulturalna (osoby 50+ stanowią w Poznaniu drugą, po studentach, siłę). Całe szczęście seniorzy sami przejęli inicjatywę. Od końca września i przez cały październik, wzorem studentów, przejmują klucze do miasta - trwać będą Senioralia. Jesienny miesiąc wypełnią wykłady, warsztaty i zajęcia dla osób starszych. Co interesuje seniorów? Okazuje się, że wszystko. Wykłady tematycznie dotyczą zarówno komunikacji międzypokoleniowej i hodowli zwierząt, jak i sprośności w języku angielskim czy komputera. Warsztaty natomiast przybliżą zagadnienia związane z fotografią, portalami społecznościowymi, emeryturą, zapobieganiem bezsenności czy treningiem pamięci. Poza tym Senioraliom towarzyszy akcja "Miejsca przyjazne seniorom", mająca w przestrzeni miejskiej wyłuskać te, które odpowiadają potrzebom osób starszych. Wśród miejsc senior friendly znalazły się biura podróży, kawiarnie i restauracje, kluby fitness, w których będą odbywać się zajęcia skierowane specjalnie do osób starszych. Tegoroczna jesień zapowiada się więc bardzo aktywnie.

Natalia Grudzień

  • Akcja "60+Kultura", 29-30.09, Teatr Polski, Muzeum Narodowe, Mediations Biennale, organizator: MKiDN
  • Senioralia, start: 29.09, g. 12, u stóp Ratusza - otwarcie imprezy + pochód; organizator: Centrum Inicjatyw Senioralnych i uniwersytety trzeciego wieku