Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Trzeba skupić się na przyszłości

Polacy dawno już pokochali wakacje w Grecji, więc może sięgną też po tamtejszą literaturę? W piątek w Księgarni w Zamku o swojej twórczości opowiedzieli dwaj cypryjscy pisarze: Antonis Georgiou oraz Emilios Solomou.

.
fot. materiały CK Zamek

Rozmowę z literatami zdominowały dwa tytuły: "Nienawiść to połowa zemsty" EmiliosaSolomou w przekładzie Ewy T. Szyler i Beaty Żółkiewicz-Siakantaris, który w ręce czytelników w Polsce trafił w minionym roku za sprawą wydawnictwa Książkowe Klimaty oraz "Album z opowieściami" Antonisa Georgiou, który swoją premierę będzie miał za kilka dni. 

Indiana Jones z Nikozji

O czym opowiada ostatnia książka EmiliosaSolomou? Zdaniem prowadzącej to spotkanie Marii Krześlak-Kandziory "Nienawiść to połowa zemsty" jest trochę jak grecki "wyrzut sumienia wobec Europy". Autor sięga po dwie historie z 21 kwietnia - pierwszą z 1870 roku, kolejną z 2013, nawiązując do zbójeckiej tradycji w Grecji. - Współcześni Grecy są  dziedzicami tej trudnej historii, co oczywiście ma wpływ na ich codzienność. Ona nie pozwala im pójść dalej, naprzód - przyznał autor. - Kryzys w Grecji sięga czasów powstania narodowego w 1830 roku. Mechanizm państwa nie działa dobrze. Grecja boryka się z wieloma problemami, m.in. ekonomicznymi, oraz korupcją - wyjaśniał dalej. 

Urodzony w Nikozji Emilios Solomou jest nie tylko pisarzem, ale również archeologiem, co wyraźnie widać w jego twórczości. - Kocham archeologię, stąd tyle jej w moich książkach. Jestem trochę jak Indiana Jones -  żartował. Nie ukrywał przy tym, że bardzo często jednak odkrycia archeologiczne nie malują pozytywnego obrazu przeszłości, tylko wręcz przeciwnie - pokazują jaka jest trudna. - Nasze odkrycia pozostają często tajemnicą. I taki też chciałem uzyskać nastrój w książkach - mówił. 

Zdaniem jednego z czytelników "Nienawiść to połowa zemsty" jest historią kryminalną z wątkami miłosnymi. - To był eksperyment. Połączyłem gatunki, dzięki czemu książka jest bogatsza, ale uważam, że ma jednak przede wszystkim charakter polityczny - przekonywał Solomou. - Oddałem głos zwykłym obywatelom. Chciałem, żeby mogli wyrazić swój gniew. 

Życie jest powieścią

Już za kilka dni natomiast do księgarń trafi "Album z opowieściami" Antonisa Georgiou. Tytuł ten został uhonorowany Cypryjską Nagrodą Państwową oraz Europejską Nagrodą Literacką. Autor, opisując jednostkowe historie ludzi, naszkicował obraz Cypru. - Impulsem to napisania tej książki była śmierć babci mojego przyjaciela. Historia ta przypomniała mi to, co się wydarzyło moim rodzicom, dziadkom... Zauważyłem pewne podobieństwa - wyjaśniał autor. 

Czy jego rodzina i przyjaciele odnaleźli się w powieści? Georgiou zdradził, że matka jego przyjaciela dowiedziała się o tym, że będzie bohaterką jego książki dopiero podczas lektury. - Czytając ją płakała ze wzruszenia - mówił. Nie wszystkie historie zawarte w "Albumie..." są jednak prawdziwe. Autor posiłkował się informacjami z gazet, radia i telewizji. - Czasem też budowałem historię zainspirowany fotografią - tłumaczył. 

Czym dla bohaterów jest raj? Za czym tęsknią Grecy? Zdaniem autora książki "Nienawiść to połowa zemsty" to szczęśliwe dzieciństwo. - Dlatego też marzę o domu na wsi na jakieś wyspie - wyznał. - Chodzi o proste i szczęśliwe życie, jakie jeszcze kilka lat temu wiedli Grecy, a które zniszczyły współczesne realia -  dodał. Jego zdaniem świat wyglądał wtedy jak ten opisywany przez Homera.   

Antonis Georgiou natomiast twierdzi, że raj to wymysł wierzących w świat pozaziemski. A Grecy tęsknią za życiem, które odebrała im wojna. - To trudne. Ale myślę, że trzeba skupić się na przyszłości, a nie rozpamiętywać przeszłość...

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie autorskie "Cypryjskie Klimaty w Bookowskim"
  • Bookowski. Księgarnia w Zamku
  • 6.09

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019