Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

To nasza wspólna wina

Przed nami kolejna premiera z cyklu Dzieciaki na Piętrze. Na spektakl Sasza i Bałwan zaprasza Teatr Fuzja.

.
fot. materiały Teatru Fuzja (zdjęcia z prób)

Założeniem cyklu Dzieciaki na Piętrze było otwarcie Estrady Poznańskiej na nowych widzów, w tym przypadku - najmłodszych. I z pewnością Annie Rozmianiec (kuratorce) i Ewie Kromie (producentce) tego przedsięwzięcia to się udało. - Sasza i Bałwan  to chyba szósta premiera z cyklu. Zawsze jest to dodatkowy atut samego programu, ale też wyjątkowe święto. Estrada jest również ich współproducentem. Wspiera, udostępnia przestrzeń na próby, to jest ważne, że można mieć też wsparcie instytucji kultury, nie będąc samemu instytucjonalnym teatrem - tłumaczy Anna Rozmianiec.

Kim są główni bohaterowie sztuki? To tytułowi Sasza i Bałwan. O czym będą opowiadać? - O Ziemi - wyjaśnia krótko reżyser spektaklu Tomasz Rozmianiec. - Przygody Saszy i Bałwana skupione są wokół tematu ekologii, naszej odpowiedzialności za to, co jest wokół nas. Odpowiedzialności tych dużych i tych małych. Wszyscy jesteśmy po trochu winni - dodaje.

Reżyser niechętnie zdradza, co zobaczymy na scenie. Chce zaskoczyć widza. Wiadomo jednak, że bohaterowie będą próbowali dociec, co doprowadziło do tej wielkiej, ekologicznej katastrofy. Bo zmiany klimatyczne zmusiły Bałwana do opuszczenia domu. Bohater wyrusza w świat i spotyka Saszę. - Kryminałem bym tego nie nazwał, ale niewątpliwe wątek śledczy w tym spektaklu jest istotny - mówi Rozmianiec.

Wbrew pozorom nie będzie to jednak spektakl edukacyjny. Teatr Fuzja zdecydowanie broni się przed tym, co nazywamy teatrem edukacyjnym. - Spektakl wypełniony będzie wartką akcją i zabawą formą teatralną. Wiadomo, że musimy wytłumaczyć dzieciom co to jest efekt cieplarniany, ale właściwie to tyle...- tłumaczy reżyser. I tym razem, jak też zapowiada, mocną stroną spektaklu będzie muzyka stworzona przez Jakuba Woźniaka oraz scenografia. Zawsze staramy się, żeby wszystko ze sobą współgrało. Będą oczywiście piosenki - mówi. - Będzie feeria kolorów, istne szaleństwo - wylicza.

Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty Lodowe śnieżynki i solny śnieg. - Podczas warsztatów dzieci stworzą mydlane śnieżynki - zupełnie jak z krainy lodu, a żeby było jeszcze więcej frajdy ukręcą wspólnie solny śnieg kąpielowy - zapowiadają organizatorzy.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Z cyklu Dzieciaki na Piętrze:
  • warsztaty Lodowe śnieżynki i solny śnieg: 7.12, g. 15, Galeria Oko/Ucho
  • spektakl Sasza i Bałwan Teatru Fuzja (reż. Tomasz Rozmianiec, inscenizacja i kostiumy Anna Rozmianiec): premiera - 7.12, g. 16, Scena na Piętrze
  • bilety: 10 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019