Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Trzy kobiety i jedna wojna

Spektakl "Displaced Women", który zobaczymy w Teatrze Nowym 31 maja, opowiada o doświadczeniach wojennych trzech kobiet - Niemki, Białorusinki i Polki. 

"Displaced Woman" gościnnie w Teatrze Nowym: 31.05
"Displaced Woman" gościnnie w Teatrze Nowym: 31.05

Scenariusz spektaklu w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej powstał na bazie książek dokumentalnych: "Anonyma. Kobieta w Berlinie", "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz i "Berlin. Wspomnienia Polaków z robót przymusowych w stolicy III Rzeszy w latach 1939-1945". Zobaczyć go będzie można w piątek, 31 maja na Scenie Nowej Teatru Nowego. Spektakl jest grany gościnnie.

Bohaterkami są trzy kobiety: Niemka, Białorusinka i Polka. Wcielają się w różne role - sprawców i ofiar, zwycięzców, ale też pokonanych. Prezentują swoje historie bez zahamowań, zgodnie z propagandą kraju, w którym żyły. Opisują proces rozwoju oraz rozprzestrzeniania się wojny. Przedstawiają okrutne koleje losu, które je podzieliły.

Białorusinka, służąca kiedyś w Armii Czerwonej, opowiada o swoich doświadczeniach z Niemcami oraz męskich zadaniach, które musiała wykonywać. Niemka, która przeżyła pierwsze trzy miesiące okupacji Berlina przez Armię Czerwoną relacjonuje masowe gwałty na niemieckich kobietach. Polka, wywieziona z Łodzi na przymusowe roboty do stolicy III Rzeszy, opisuje Berlin i jej mieszkańców.

W "Displaced Women" do głosu dochodzą kobiety, które po długim, trwającym kilkadziesiąt lat milczeniu przełamują tabu. Zabierają głos w sprawie wstrząsających wydarzeń, których stały się świadkami podczas II wojny światowej. I choć na początku podzieliły się linie frontu, to teraz wspólnie inicjują rozmowy, przełamując społeczne bariery.

Spektakl zrealizowany został przez Multicultural City i Polski Instytut w Berlinie we współpracy z Teatrem Maksima Gorkiego. Jego partnerami są: Teatr Nowy w Poznaniu, Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr Chorea, Agencja Bopromo oraz Korniag-Theatre z Mińska.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Displaced Women"
  • History remix. Berlin-Łódź-Mińsk
  • reżyseria: Monika Dobrowlańska
  • spektakl grany w języku polskim, rosyjskim i niemieckim (z polskimi napisami)
  • Teatr Nowy, Scena Nowa
  • 31.05. g. 19.30
  • bilety: 30/45 zł