Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Postmodernistyczny kolaż

Strzępka i Demirski po raz kolejny rozwieją nasze nadzieje na lepszy świat. Spektakl "O dobru" już w niedzielę w CK Zamek.

"O dobru" M. Strzępki i P. Demirskiego 12.05 w CK Zamek. Fot. B. Sowa/mat. org.
"O dobru" M. Strzępki i P. Demirskiego 12.05 w CK Zamek. Fot. B. Sowa/mat. org.

Po ubiegłorocznej premierze "Firmy" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego w Teatrze Nowym poznańscy widzowie mają znów szansę zobaczyć ich spektakl. Tym razem jednak gościnnie - w Sali Wielkiej CK Zamek. "O dobru" miał premierę w kwietniu 2012 roku w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Autor tekstu Paweł Demirski i reżyserka Monika Strzępka tworzą bezkompromisowy i znany nie tylko w Polsce duet. Są laureatami m.in. Paszportu Polityki 2010 za "konsekwentnie rozwijany projekt teatru krytycznego. Za odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć oraz za żywiołową teatralność łamiącą bariery dobrego smaku na rzecz dobrego myślenia".

Artyści znani są z zaangażowania w protest przeciwko cięciom dotacji w teatrach i zastąpieniu menedżerami artystów na stanowiskach dyrektorów, prowadzony pod hasłem "Teatr nie jest produktem / widz nie jest klientem". W "O dobru" pytają o polski model teatru artystycznego - taki, którego istnienie jest obecnie zagrożone. O jego celowość, misję i działalność ponad prawami rynku. To bez wątpienia kolejna realizacja, która rozwieje nasze nadzieje na lepszy świat. Teatralny protest przeciw polityce kulturalnej, władzy w ogóle, bezlitosnym rządom pieniądza, nierównościom społecznym, biedzie oraz ludzkiej obojętności.

Spektakl "O dobru", według Karoliny Wycisk z Nowej Siły Krytycznej, jest jak "postmodernistyczny kolaż", ponieważ składają się na niego znane historie medialnych prowokacji, sukcesów i porażek. Teatr, który robią Strzępka i Demirski, to propozycja dla dorosłych widzów o mocnych nerwach, którzy nie są obojętni na to, co dzieje się dookoła.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "O dobru" Pawła Demirskiego
  • reżyseria i światła: Monika Strzępka
  • obsada: Małgorzata Białek, Angelika Cegielska, Agnieszka Kwietniewska, Rozalia Mierzicka, Mirosława Żak, Andrzej Kłak, Filip Perkowski
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • 12.05. g. 20
  • bilety: 20/30 zł