Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Liga rządzi, liga radzi...

W Teatrze Ósmego Dnia w sobotę odbędzie się III Zjazd Ligii... Teatrów Studenckich. Brzmi groźnie?

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Teatr studencki, zwany tez teatrem młodym, kontrkulturowym bądź otwartym narodził się w latach 50. XX wieku. Wyrósł z idei teatru amatorskiego, jednak z biegiem czasu znacznie przybliżył się do jego alternatywnej wersji. To m.in. Bim-Bom, Studencki Teatr Satyryków, wrocławski Kalambur, Akademia Ruchu i Teatr Ósmego Dnia, który istnieje do dziś. 18 maja podczas III Zjazdu Ligii Teatrów Studenckich Ósemki udostępnią innym młodym zespołom swoją salę. Dzięki temu, kolejne pokolenia młodych artystów będą mogły zaprezentować swoje spektakle, tym samym szerzyć kulturę wśród społeczności akademickiej, wymieniać się doświadczeniami oraz wypromować teatr, który jest alternatywą wobec tego instytucjonalnego.

Na scenie pojawi się Teatr Na chwilę, Teatr s.tr.a.c.h z Krosna ze swoim spektaklem "Moje szczęście", Teatr "Nie Ma", który powstał przy IX Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie oraz Teatr Makoma z Katowic, który zaprezentuje " Skup Idiotów". Poza nimi, zobaczymy także spektakl Teatru Krzywa Scena ze Stargardu Szczecińskiego oraz " Po drugiej stronie..." Teatru Bez VAT. - Główną motywacją do występu podczas Ligi Teatrów Studenckich jest chęć spotkania i konfrontacji naszego dorobku teatralnego ze spektaklami innych młodych twórców-studentów - mówi Paweł Wrona z Teatru s.tr.a.c.h. - Liga daje nam taką możliwość, by w gronie ludzi, którzy kochają teatr bezwarunkowo, spotkać się i dyskutować nad ideą istnienia ruchu alternatywnego - dodaje. - Wszyscy jesteśmy świadomi, że celem jest dotknięcie widza, czasem subtelniej, czasem intensywniej i pozostawienie go po spektaklu z pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć - tłumaczy.

Organizatorzy zaznaczają, że w spotkaniach tych najważniejszą rolę odgrywa widz i to właśnie dla niego, w trakcie przerw zostaną zainicjowane dyskusje z wykonawcami. A wszystko po to, by publiczność mogła się dowiedzieć, jak działają przybyłe na Zjazd grupy oraz jak można zaktywizować do działania ludzi z własnego środowiska.

Po głównej części wydarzenia, podczas której każdy z teatrów zaprezentuje swój spektakl, impreza zostanie przeniesiona do niedawno otwartego przy Starym Rynku skłotu Od:zysk. Tam widzowie zobaczą performance Grupy Concrit "Ślepa Uliczka" oraz będą mogli wziąć udział w dyskusji podsumowującej III Zjazd Ligii Teatrów Studenckich.

Sobotniemu spotkaniu towarzyszy także wystawa "Zmysłowe" - prace malarskie oraz rzeźby poznańskich studentów: Marysi Ancukiewicz, Ewy Hellmann, Natalii Juszkiewicz, Julii Lewandowskiej oraz Natalii Michałowskiej.

Monika Nawrocka- Leśnik

  • III zjazd Ligi Teatrów Studenckich
  • 18.05.
  • w siedzibie Teatru 8 Dnia i na skłocie Od:zysk
  • darmowe wejściówki do odbioru w CIM (jeżeli jednak ktoś będzie chciał wesprzeć imprezę może nabyć przy wejściu "bilet dobrej woli" za kwotę jaką sam zdecyduje się podarować)