Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Książę w smudze cienia

Nowocześnie, ale bez udziwnień - po czterdziestu dwóch latach "Hamlet" wraca na deski Teatru Polskiego!

Halmet
Hamlet

W 1950 roku pokazał w Poznaniu swego "Hamleta" Wilam Horzyca. Dwadzieścia lat później Jerzy Zegalski. Teraz zmierzy się z nim Paweł Szkotak - obecny dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego, a także założyciel znanego sympatykom nurtu off Teatru Biuro Podróży.

- Do "Hamleta" mam stosunek osobisty. To szczególne dzieło i nie przez przypadek właśnie Michał Kaleta zagra główną rolę. Hamlet nie jest bowiem osiemnastolatkiem, ale mężczyzną, który wchodzi w pierwszą smugę cienia. Człowiekiem, który ma za sobą pierwsze rozczarowanie sobą, światem i rodziną - mówi Szkotak.

Dodaje, że podchodzi do Szekspira z respektem, ale nie na kolanach.

- Długo dojrzewałem do tego spektaklu, potrzebny był mi też inteligentny zespół, dopiero po "Amadeuszu" poczułem, że nadszedł właściwy czas, żebyśmy dźwignęli to dzieło - wyznaje.

Przyznaje, że "Hamleta" można czytać na wiele sposobów: jako thriller polityczny, ale i dramat rodzinny. To w końcu historia dwóch rodów, więc doświadczenia rodzinne silnie wpływają na postaci i uzbrajają je w pewien sposób, ale pokazane zostaną również intrygi oraz to, jak dochodzenie do władzy oraz sama władza zmienia człowieka.

- Będzie to nowa, współczesna wersja dramatu, tak samo jak scenografia oraz kostiumy, które przygotowała Agnieszka Zawadowska. Rycerze dziś nie chodzą w zbrojach, tylko w garniturach - opowiada reżyser.

- Na tych, którzy znają tekst, czeka niespodzianka - dodaje i odnosi się do zmian w tekście, a zwłaszcza w najważniejszym monologu "Być albo nie być", który znajdzie się na końcu dzieła i będzie miał nowe zabarwienie, a także znaczenie.

Twórcy zapraszają na premierę  "Hamleta" w Międzynarodowym Dniu Teatru 27 marca. Spektakl będzie grany w Malarni, ponieważ reżyser chce w ten sposób pokazać widzom możliwości tej niewielkiej sceny. Według niego Szekspir dobrze tam brzmi.

Monika Nawrocka

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

 • "Hamlet" Williama Szekspira
 • Malarnia Teatru Polskiego
 • premiera 27.03. g. 19.30
 • przekład Stanisław Barańczak
 • reżyseria Paweł Szkotak
 • scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska
 • muzyka Krzysztof Nowikow
 • kompozycja świateł Magdalena Górfińska
 • montaż filmu Adam Rosołowski
 • asystent reżysera Łukasz Chrzuszcz
 • inspicjent Elżbieta Bednarczyk
 • obsada: Piotr Kaźmierczak /Klaudiusz, król Danii, Michał Kaleta /Hamlet, syn poprzedniego króla i bratanek obecnego, Wiesław Zanowicz /Poloniusz, kanclerz, Łukasz Chrzuszcz /Horacjo, przyjaciel Hamleta, Mariusz Adamski /Laertes, syn Poloniusza, Piotr B. Dąbrowski / Rosencrantz, Jakub Papuga /Guildenstern, Paweł Siwiak /Ozryk, Andrzej Szubski /Marcellus, oficer, Wojciech Kalwat /Bernardo, oficer, Paweł Siwiak /Francisko, żołnierz, Paweł Siwiak /Reynaldo, sługa Poloniusza, Paweł Siwiak, Andrzej Szubski /Aktorzy, Wojciech Kalwat /Grabarz, Barbara Krasińska /Gertruda, królowa Danii, matka Hamleta, Barbara Prokopowicz /Ofelia, córka Poloniusza, *** /Duch ojca Hamleta, Andrzej Szubski /Ksiądz, Ochroniarze oraz Jakub Kurek /Grajek u Bram Świtu