Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Historia wykluczenia

"Obiecana Ziemia Obiecana" - teatralna epopeja, pokazująca wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki - to pierwszy spektakl Polskiego Teatru Tańca w 2019 roku, ogłoszonym przez zespół Rokiem Wyklętych. Premiera - 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca.

.
Katarzyna Raduszyńska podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę, fot. materiały Polskiego Teatru Tańca

Twórcami spektaklu są Katarzyna Raduszyńska, reżyserka teatralna i dramatopisarka, Artur Bieńkowski - tancerz i choreograf związany z Teatrem Rozbark oraz scenograf i kostiumograf Paweł Walicki. Ich projekt zwyciężył w konkursie na realizację premiery w Roku Wyklętych.

"Przez 200 tysięcy lat naszej bytności na Ziemi dokonaliśmy rzeczy absolutnie wspaniałych i dobrych, ale również niewyobrażalnie złych. Wykluczenie, kiedyś znane jako selekcja naturalna stało się jedną z podstawowych zasad, rządzących naszym dzisiejszym światem. My, Homo Sapiens - jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych. Próbując zrozumieć, dlaczego tak bardzo poniosła nas pycha i przekonanie o własnej omnipotencji, twórcy spektaklu patrzą na pojęcie wykluczenia nie tylko z punktu widzenia wykluczonych, ale przede wszystkim tych wykluczających" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

"Obiecana Ziemia Obiecana" to epicka opowieść o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania - począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po rok 2019, od atomu do sztucznej inteligencji. "W jakim momencie znaleźliśmy się dzisiaj? Czy w najwłaściwszym dla naszego gatunku? Czy mamy jeszcze czas? Czy jesteśmy w samym środku końca czasu?" - pytają twórcy.

oprac. sk

  • "Obiecana Ziemia Obiecana" Polskiego Teatru Tańca
  • reż. Katarzyna Raduszyńska, chor. Artur Bieńkowski
  • Aula Artis
  • premiera - 29.04, g. 20