Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Gavran i Gavran, czyli kto zabił w hotelu Babilon?

Chorwacka aktorka Mladena Gavran zagra w piątek w Teatrze Ósmego Dnia w sztuce swego męża - cenionego europejskiego dramaturga Miro Gavrana.

.
Mladena Gavran w "Hotelu Babilon", fot. materiały organizatorów

- Nigdy nie wyjdę z mody, bo nigdy za nią nie podążałem - mówił Miro Gavran w jednym z wywiadów. A jednak jego twórczość trafia do szerokiej publiczności. Dotykając tematyki bliskiej życiu Gavran swoimi powieściami oraz dramatami bawi i wzrusza zarówno intelektualistów, jak i zwyczajnych ludzi. Dlatego właśnie jest jednym z najbardziej znanych i cenionych chorwackich pisarzy współczesnych. Jego sztuki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i są wystawiane na deskach wielu teatrów całego świata, w tym również Polski.

Piątkowy spektakl w Teatrze Ósmego Dnia nie będzie jednak zwykłym wykonaniem - do Poznania przyjedzie sam dramaturg, a na scenie wystąpi jego żona, Mladena. Aktorka wcieli się w bohaterów komediowego monodramu kryminalnego "Hotel Babilon". W bohaterów - gdyż jest ich kilku. Każdy z nich jest przesłuchiwany w sprawie tajemniczych strzałów, które padły w tytułowym hotelu. Przed oczami widzów przesuwa się galeria postaci o rozmaitych charakterach, pochodzeniu, mówiących odmiennymi językami.

Według krytyków przedstawienie może wywołać zarówno śmiech, jak i gorzką refleksję - a nawet jedno i drugie jednocześnie. Silne emocje gwarantuje też dramaturg. - Moim celem, jako pisarza, zawsze było dotarcie do serc widzów i czytelników - mówił w wywiadach. - Powieść czy spektakl teatralny musi nas doprowadzić do śmiechu lub do łez - jeśli się to nie wydarzyło, to znaczy, że nie wydarzyła się też sztuka - tłumaczył.

Spektakl grany będzie po chorwacku z polskimi napisami. A tych, którzy chcą bliżej poznać twórczość Miro Gavrana, a także porozmawiać z pisarzem, organizatorzy zapraszają na Czwartek Literacki z dramaturgiem - 6 czerwca o godz. 18 do Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich.

Urszula Modrzyk

 • Spotkanie z Miro Gavranem
 • 6.06, g. 18
 • Sala Czerwona Pałac Działyńskich
 • wstęp wolny
 • Spektakl "Hotel Babilon"
 • 7.06, g. 19
 • Teatr Ósmego Dnia
 • reżyseria: Aida Bukvić
  wystąpi: Mladena Gavran
 • wstęp bezpłatny (rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 61 855 20 86 lub mailowo: teatr@osmego.art.pl)