Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

DanceLab, czyli poznańskie laboratorium tańca

"Sababa" i "We Bleed The Same Color" to premierowe spektakle Małgorzaty Mielech i Zofii Jakubiec. Tancerki zaprezentują je 7 i 8 czerwca w Teatrze Polskim. 

DanceLab. Fot. Maciej Zakrzewski
DanceLab. Fot. Maciej Zakrzewski

Zarówno Małgorzata Mielech, jak i Zofia Jakubiec wywodzą się z Polskiego Teatru Tańca. Obie zadebiutowały, będąc jeszcze w szkole baletowej. Ich pierwszą profesjonalną sceną była Sala Kominkowa w CK Zamek. Później systematycznie przez siedem lat odbywały praktyki sceniczne w Teatrze Wielkim, tańcząc w większości klasycznych baletów, m.in. w "Jeziorze Łabędzim", "Don Kichocie" czy "Hrabim Monte Christo". W międzyczasie brały także udział w konkursach baletowych oraz innych wydarzeniach sprzyjających zaprzyjaźnianiu się ze sceną.

"DanceLab powstał z przemożnej fascynacji ruchem. Jest to laboratorium, w którym fizyczność, emocje, dynamika i ekspresja ciała poddawane są ciągłym eksperymentom. Naszym celem jest przekraczanie klasycznej definicji tańca współczesnego, poszukiwanie oraz zagłębianie się w nieograniczone możliwości ludzkiego ciała i potęgi wyobraźni. Nie zależy nam na edukowaniu widza, ale na nawiązaniu z nim dialogu, na zaproszeniu go do wyprawy w krainę wyobrażeń i obrazów często abstrakcyjnych, lecz silnie oddziałujących na emocje i fantazje odbiorcy" - tłumaczyły tancerki w rozmowie z Andrzejem Hajdaszem.

Ich premierowy projekt składa się z dwóch spektakli: "Sababa" oraz "We Bleed The Same Color", które zobaczymy już 7 i 8 czerwca na Dużej Scenie Teatru Polskiego. Pierwszy pokazany zostanie spektakl "Sababa" z autorską choreografią DanceLab. Jego motywem przewodnim jest "sababa" - słowo pochodzące z języka hebrajskiego, które określa stan zadowolenia, satysfakcji oraz dobrego samopoczucia. Drugi spektakl - "We Bleed The Same Color" - został stworzony przez izraelską artystkę Shi Pratt. Tancerki odkryją przed widzami fenomen komórek lustrzanych, dzięki którym człowiek machinalnie naśladuje motorykę drugiej osoby. Pokazy rozdzieli krótki recital Mai Koman, poznańskiej kompozytorki i wokalistki. Preludium do tych wydarzeń będzie stanowić performance, który zostanie zaprezentowany o g. 19.30 przed gmachem teatru. Jego autorami są poznańska DJ-ka An On Bast oraz tancerz i choreograf Paweł Matyasik.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • DanceLab
  • Teatr Polski, Duża Scena
  • 7 i 8.06. g. 19.30
  • "Sababa" - choreografia: Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec, tańczą: Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec, kostiumy, oświetlenie: DanceLab, muzyka: Collage, czas trwania: 25 minut
  • "We bleed the same color" - choreografia: Shi Pratt, tańczą: Małgorzata Mielech & Zofia Jakubiec, kostiumy: DanceLab, oświetlenie: Shi Pratt, muzyka: Collage, czas trwania: 30 minut
  • Organizator: Fundacja Raya Wilsona
  • bilety: 25/35 zł