Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Choreografowie z Flandrii i Holandii zapraszają do tańca

Trzy wieczory z choreografami z Holandii i Flandrii to wgląd w to, co najnowsze i najbardziej charakterystyczne dla tanecznej sceny w tej części Europy. Cykl "Laten we dansen" startuje 8 maja.

.
"Laten we dansen": 8-10 maja

Prezentacja spektakli tanecznych w Starym Browarze i CK Zamek stanowi nierozerwalną część trwającego przez cały maj w Poznaniu Miesiąca Kultury Niderlandzkiej. Wystawy, spotkania, przeglądy filmowe. A pomiędzy nimi taniec współczesny. - Taneczna scena flamandzka i niderlandzka jest od lat wiodącą w Europie - piszą organizatorzy cyklu "Laten we dansen" (tłum. zatańczmy!). - Jednym z mocnych wyróżników tamtejszej choreografii jest nieustanne zainteresowanie czystym ruchem i stojący na najwyższym poziomie taniec - dodają. Jak przyjmą "taneczne Niderlandy" polscy widzowie? 

Na początek "Tres Scripturae" - spektakl napisany na trzech tancerzy, pianistę i reżysera światła. Autorem choreografii jest Etienne Guilloteau, oświetlenie zaprojektował Hans Meijer, a muzykę z szerokiego XX-wiecznego repertuaru wykonuje pianista Alain Franco. Spektakl zakłada aktywny udział widzów. Poznańska premiera: 8 maja o godz. 20 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Dzień później w Studiu Słodownia w Starym Browarze czeka nas "Shapeless" w choreografii Charlotte Vanden Eynde. To kontynuacja "I'm Sorry It's Not a Story", który poznańska publiczność mogła oglądać podczas festiwalu Malta w 2010 r. (w ramach cyklu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie). Ciało nadal stanowi punkt wyjścia, ale tym razem choreografka poszukuje jego "bezkształtności", "formy, która nie jest formą".

Ostatni wieczór to dwa spektakle, które także zobaczymy w Słodowni: "The Fifteen Project" Arno Schuitemakera - "inspirowany nauką o neuronach..." oraz "Soulsqueezing", którego autorem jest Tian Rotteveel. W swojej choreografii "bada głos, dźwięk, ruch i ontologię jako równe sobie". Opisy obu spektakli brzmią niejednoznacznie i dość enigmatycznie. Jak przełożą się na konkretne choreografie? Przekonamy się na zakończenie "Laten we dansen" w piątek, 10 maja.

Sylwia Klimek

  • "Laten we dansen" - taniec współczesny z Holandii i Flandrii w ramach Miesiąca Kultury Niderlandzkiej
  • Stary Browar i CK Zamek
  • 8-10.05
  • Organizator: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach cyklu Stary Browar Nowy Taniec