Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Balet po polsku. W Poznaniu

X Poznańska Wiosna Baletowa już trwa. 

X Poznańska Wiosna Baletowa 2-20.06
X Poznańska Wiosna Baletowa 2-20.06

Mottem X Poznańskiej Wiosny Baletowej jest Edycja Polska.  Przedstawiania, które będzie można zobaczyć w Poznaniu zostały zrealizowane wyłącznie w polskich zespołach baletowych. "Jeszcze do niedawna wyjazd za granicę był dla polskiego tancerza najszybszą drogą zetknięcia się ze światową choreografią. Szczęśliwie od paru lat ta tendencja się odwraca. Do Polski przyjeżdża coraz więcej tancerzy z zagranicy, którzy w naszym kraju dostrzegają możliwość pracy z najlepszymi choreografami" - pisze na stronie internetowej Jacek Przybyłowicz, zastępca dyrektora ds. baletu Teatru Wielkiego.

Podstawą większości festiwalowych spektakli jest "Święto wiosny" Igora Strawińskiego, ale widzów czeka także wieczór z Witoldem Lutosławskim. W niedzielę, pierwszego dnia Wiosny Baletowej zobaczymy "Odcienie zieleni", na które składają się dwie propozycje: "The Greek" w choreografii Eda Wubbego w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego i "Święto wiosny" Kieleckiego Teatru Tańca w choreografii Angelina Preljocaj. Następnie pokazane zostanie "Jezioro łabędzie" w choreografii Kennetha Greve'a, które swoją premierę miało w lutym ubiegłego roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a po nim tancerze z Opery Nova w Bydgoszczy zaprezentują "Fascynacje".

W programie znalazło się również premierowe przedstawienie "Sacre" Fundacji Nova z Poznania. To spektakl baletowy w choreografii Krzysztofa Raczkowskiego, artysty współpracującego z Johanem Kresnikiem i z Polskim Teatrem Tańca. Zatańczy go solo Małgorzata Mielech. Poza tym kompozytorowi poświęcony zostanie także "Wieczór Strawińskiego", który składa się z dwóch części: "Króla Edypa" w choreografii Jacka Przybyłowicza oraz "Święta wiosny" Paula Juliusa. Jest to tym bardziej szczególne wydarzenie, bowiem na 29 maja przypada setna rocznica prawykonania "Święta wiosny" w choreografii Wacława Niżyńskiego, które odbyło się w paryskim Theatre des Champs-Elysees. Spektakl ten wówczas podzielił na lata widzów i krytyków.

Na koniec festiwalu natomiast zobaczymy pięć miniatur młodych choreografów. Diana Gajownik, Wiktor Davydiuk, Stephan Aubry, Natalia Trafankowska oraz Monika Gałęska zaprezentują swoje premierowe układy do utworów Witolda Lutosławskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy prac wizualnych i multimedialnych inspirowanych jego muzyką. Realizacja projektu "Lutosławski. Premiery młodych choreografów" ma służyć konfrontacji zgromadzonych przedstawicieli środowisk twórczych z zakresu muzyki, tańca, sztuk wizualnych. Interdyscyplinarny charakter tego zadania nawiązuje do wielowymiarowego aspektu samej postaci Witolda Lutosławskiego - pianisty, kompozytora i dyrygenta.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • X Poznańska Wiosna Baletowa
  • Teatr Wielki
  • 2-20.06
  • bilety: 60 zł (na 2 spektakle), 82 zł (na 3 spektakle), 104 zł (na 4 spektakle)