Kultura w Poznaniu

Opinie

PROSTO Z EKRANU. Ciężar sumienia

"Zabicie świętego jelenia" to w filmografii Yorgosa Lanthimosa jak dotąd najbliższe kinu gatunkowemu dokonanie, a jednocześnie - paradoksalnie - najbardziej jego radykalne dzieło od czasu przełomowego "Kła".

ALE KINO. Zew krwi

Nie pierwszy raz Brytyjczycy wnoszą powiew świeżości w niemiłosiernie eksploatowany w kinie motyw żywych trupów - wyświetlana podczas pierwszego dnia 35. edycji festiwalu Ale Kino! pod mało trafionym tytułem "Wszechstronna dziewczyna" to bez wątpienia najciekawszy głos w temacie zombie od czasu "28 dni później" Danny'ego Boyle'a.

Sercem i dźwiękiem

Spektakl "Piękne spojrzenie" jeszcze zanim się zaczął, już był wydarzeniem niezwykłym.

Muzyczne objawienie

Jest artystą o wielu twarzach. Dwa lata temu w klubie Studio w Krakowie zagrał jeden z najlepszych koncertów, na jakich byłam. Jako izraelska gwiazda rocka dał publiczności niesamowicie energetyczne i zjawiskowe show, które na długo zapadało w pamięć. Tym razem, podczas poznańskiego koncertu promującego jego najnowszy album The Study on Failing, postawił na minimalizm. Tym samym wieczór z Asafem Avidanem zyskał bardziej kameralny charakter.

Urodziny, pożegnanie, cdn.?

W zapełnionej do ostatniego miejsca Arenie zespół Hey dał w piątek pierwszy z dwóch poznańskich koncertów w ramach jubileuszowej - oraz pożegnalnej - trasy "Fayrant Tour". Byli na scenie goście i świetna atmosfera, nie zabrakło wzruszeń i - przede wszystkim - znakomicie wykonanych hitów zespołu.

Najgorszy jest nieopublikowany reportaż

Tak stwierdziła Justyna Kopińska podczas spotkania w Teatrze Polskim. Reporterka opowiadała także o tym, dlaczego empatia jest dla niej ważniejsza niż inteligencja i dlaczego podczas pisania reportaży odczuwa gniew.

PROSTO Z EKRANU. Niepokojąca doskonałość

Tytułowy Suburbicon to swojskie amerykańskie miasteczko, z równo przystrzyżonymi trawnikami i cadillacami zaparkowanymi na wymuskanych podjazdach. Rzecz dzieje się w latach 50., więc rzeczą normalną jest, że głowa rodziny popołudniami wraca z pracy do domu, gdzie w drzwiach wita go uśmiechnięta, perfekcyjna pani domu, a w piekarniku, na deser po dwudaniowym obiedzie, oczekuje gorąca szarlotka. Słowem: sielanka i spokój. Do czasu.

KONTEKSTY. Efekt tygrysa

W palecie emocji, które malowały się na twarzach widzów oglądających spektakle "Tiger" oraz "Tiger tale" szkockiego Barrowland Ballet, były zdziwienie oraz lęk przed nieznanym. Ostatecznie jednak zdominowała je prawdziwa radość.

KONTEKSTY. Kaszubski czar bieli i błękitu

Miejski Teatr Miniatura z Gdańska zabrał widzów Festiwalu Teatralnego Konteksty na Kaszuby. Do krainy, w której świat legend, baśni, magii przeplatał się ze światem realnym i religijnością. Gdzie najważniejsza była miłość do małej ojczyzny i jej języka.

Wino i wióry

Materiał na Seekers and Finders - najnowszą płytę punk-rockowego zespołu Gogol Bordello - powstawał przez wiele miesięcy. Znana z fantastycznych występów na żywo multikulturowa ekipa Eugene'a Hütza jak zwykle nie próżnuje. Energię kumuluje w studiu nagrań, by potem w niekontrolowany sposób uwolnić ją na scenie.

Porozmawiajmy o ilustracji

Nie da się ukryć - z ilustracją najczęściej jest tak, że najpierw zapamiętujemy sam obraz i wrażenie, jakie w nas wywołuje, a dopiero potem nazwisko autora. Jeśli autor ma szczęście.

W różu jej do twarzy

- Poznań niemal wyłącznie kojarzy mi się z Iłłakowiczówną - zapewniała na spotkaniu w Bibliotece Raczyńskich Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka pierwszej biografii poetki. "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" ukazała się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Nudna, nieatrakcyjna, najważniejsza?

- Doktor Judym nie wróci - podsumował poniedziałkowe spotkanie z Olgą Gitkiewicz Michał Pabian z Teatru Nowego. Zamiast herosów autorka w swojej książce reporterskiej "Nie hańbi" przedstawia zwykłych ludzi pochłoniętych przez pracę: robotniczą, korporacyjną, uciążliwą.

PROSTO Z EKRANU. Ćpun, który został człowiekiem

"Nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jakim bagnie się znalazłeś. Z tego wychodzą tylko mistrzowie świata" - usłyszał od filmowego Marka Kotańskiego główny bohater. Do kin właśnie wchodzi "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego - film o Jerzym Górskim, narkomanie, który po kilkunastu latach szprycowania się dragami podjął próbę wyjścia z nałogu, by w końcu przebiec słynny bieg śmierci w Alabamie, bijąc przy okazji oficjalny rekord świata.

Wietrzenie szaf

Pod koniec listopada zaczynamy odczuwać, że zbliża się czas świąteczny, a to zawsze dobry moment na refleksję nad rodziną. Nad tym, jak czujemy się z tą grupą bliskich osób, której sobie nie wybraliśmy, i po co nam ona we współczesnym świecie, możemy zastanowić się wspólnie z grupą Circus Ferus.

Polski design jest wszędzie

Sto lat historii Polski opowiedziane przez pryzmat stu lat historii designu: 100 projektów, 100 opowieści o nich oraz 100 graficznych interpretacji wykonanych przez 25 ilustratorów. W School of Form można oglądać wystawę "Elementarz Polskiego Designu", która powstała z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

(Roz)ruch w młodej sztuce

Galeria Rozruch prezentuje prace Alicji Białej, Karoliny Janikowskiej, Anny Róży Kołackiej i Martyny Pająk - tegorocznych laureatek stypendiów miasta Poznania w dziedzinie sztuk wizualnych. Pierwotnie rozłączne i samodzielne prace stypendystek na wystawie w Rozruchu zaczynają ze sobą korespondować i wchodzić w dialog.

PROSTO Z EKRANU. Inwazja nieproszonych gości

Tracę zapał do filmu, kiedy już w pierwszej scenie reżyser każe paradować znanej atrakcyjnej aktorce (Jennifer Lawrence) w nocnej koszuli, spod której prześwitują nagie piersi - Aronofsky'ego cenię znacznie wyżej, by tolerować tanie próby odwrócenia uwagi od ewentualnych późniejszych mankamentów fabularnych. Na szczęście szybko okazuje się, że w sercu twórcy "Czarnego łabędzia" (2010) wciąż tli się boże tchnienie artysty.

Czułość i wyrazistość w najcichszych pianach

Jubileusze są okazją do przywołania najlepszych wspomnień i zarysowania optymistycznych planów na nadchodzące lata. W piątkowy wieczór w Auli Uniwersyteckiej i przeszłość i przyszłość sprzyjały uroczystej atmosferze. Ale najważniejsze było to, co działo się na oczach (na uszach) publiczności.

1 88 Strona 89 90 91 92