Kultura w Poznaniu

Opinie

Moje ciało jest moje

Swoich wokalnych predyspozycji i scenicznej wrażliwości Natalia Przybysz nie musi już chyba nikomu udowadniać. Z każdą kolejną płytą ujawnia zaskakującą wszechstronność, przez którą rozumiem nie tylko mierzenie się ze zróżnicowanym repertuarem, ale i wagę tematów poruszanych w tekstach. 

Czytaj artykuł
Rewolucyjny plakat

Teatr Ósmego Dnia w setną rocznicę rewolucji październikowej powraca do tematu wojny.

Czytaj artykuł
Bliskie spotkanie z Björk

Wystawa  "Björk Digital", zrealizowana w technologii Wirtualnej Rzeczywistości, po prezentacji w największych artystycznych metropoliach świata, takich jak Los Angeles, Londyn czy Tokio, zawitała do Poznania. Björk za pomocą VR skraca dystans między sobą a widzami, zapraszając nas na kameralne spotkanie.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Łowca replikantów

"Blade Runner 2049" Denisa Villeneuve, sequel słynnego filmu Ridleya Scotta, to kino z wysokimi ambicjami dla wymagających widzów.

Czytaj artykuł
Najważniejsza w rysowaniu jest wyobraźnia

Jak powstaje ilustracja? Co trzeba wiedzieć o mieszkańcach lasu, by ich namalować? Do czego służy wyobraźnia? O tym wszystkim opowiadała małym uczestnikom Festiwalu Literatury dla Dzieci Emilia Dziubak, ilustratorka literatury dziecięcej.

Czytaj artykuł
Przylądek Kasdepke

Kiedy był dzieckiem, bał się słowa "miłość", śmieszyła go "pupa", a określenie "ładne" wydawało się niemęskie. Grzegorz Kasdepke, autor m.in. książki "Bon czy ton" i twórca postaci detektywa Pozytywki, był gościem trzeciego dnia Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Czytaj artykuł
W samym środku weneckiego karnawału

Rewia rodem z paryskiego Folies Bergère, burleska, commedia dell'arte, wenecki karnawał, projekcje wideo, imponujące kostiumy, których nie powstydziłyby się garderoby największych scen operowych świata. To wszystko mieści się na niewielkiej scenie Teatru Muzycznego w jednym, dwugodzinnym spektaklu. "Nine" w reżyserii Jacka Mikołajczyka imponuje rozmachem, ale może zmęczyć nadmiarem bodźców.

Czytaj artykuł
Rozważnie i romantycznie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus stanowi jakość, o której może marzyć wiele zespołów. Ich wykonania cenione są w Polsce i na świecie, a nazwisko Duczmal stało się synonimem arcyciekawych interpretacji. 

Czytaj artykuł
Nudna księżniczka

Iwona, księżniczka Burgunda, czyli otwarcie sezonu w Teatrze Nowym lub o formie w czasach reformy.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Pełna sala, pusty śmiech

Złota Palma na festiwalu w Cannes i lawina zachwytów. Taki oddźwięk niesie ze sobą najnowsza czarna komedia Rubena Östlunda, 2,5-godzinny pastisz rozpisany na współczesne społeczeństwo i nowoczesną sztukę. Znakomicie oddaje gogolowską puentę "Z kogo się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie". Szkoda tylko, że śmiechu nie wystarcza do końca.

Czytaj artykuł
Rozkminianie rzeczy elementarnych

Osiedlowa ławka. Na niej - cztery nastolatki, każda o dosyć wyraźnie zarysowanej charakteryzacją osobowości. Razem z nimi nuda, złowieszcza, destrukcyjna nuda, którą próbują zabić okrutną zabawą.

Czytaj artykuł
Życie to nie teatr

Czterech "Wikingów" i czterech profesjonalnych aktorów wystarczy, by stworzyć pełnowymiarowy spektakl. W dodatku komediowy, co jak wiadomo jest o wiele trudniejsze. I mimo że na scenie wybrzmiewa nawet Szekspir, a akcja dzieje się poniekąd w teatrze, Sztama opowiada o życiu poza sceną, które jest o wiele trudniejsze i bardziej złożone niż to wykreowane przez dramaturgów.

Czytaj artykuł
Poeta poza tradycją...

...a na pewno poza tradycją literacką, która jest nam znajoma. Poza romantyzmem, oświeceniem, poza awangardą. Na kolejnym spotkaniu w ramach "Czytnika" w Teatrze Nowym Szczepan Kopyt umiejscowił się w alternatywnej tradycji tekstowej.

Czytaj artykuł
FESTIWAL GRANDA. Kwiaty, czekoladki albo pogotowie

Podczas jednego z ostatnich spotkań tegorocznej edycji festiwalu rozmawiano m.in. o poczuciu humoru, mordowaniu mężczyzn, blogerach-męczennikach i martwym kocie... Spotkanie z recydywistami polskiej komedii kryminalnej - Olgą Rudnicką,  Alkiem Rogozińskim i Martą Obuch poprowadziła Anna Misztak, redaktor naczelna portalu Lubimyczytać.pl.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Jak zostałem kanibalem

Doniesienia o omdleniach podczas seansów "Mięsa" traktuję wyłącznie jak sztuczkę marketingową, bowiem danie zaserwowane przez Julię Ducournau z pewnością nie jest na tyle krwiste, by wywołać rewolucje żołądkowe u widza choć trochę zaznajomionego ze smakami współczesnego body horroru. Owszem, francuska reżyserka pobudza zmysły, ale bez uciekania się do bezmyślnego rzucania tatarem w obiektyw kamery.

Czytaj artykuł
FESTIWAL GRANDA. Zabiłem już około 30 osób

Polonistka w liceum radziła mu, żeby "opanował myśli i pióro". On jednak pisze kryminały już od 20 lat. Gościem drugiego dnia festiwalu Granda był Marek Krajewski.

Czytaj artykuł
FESTIWAL GRANDA. Trup sprzedawał się od zawsze

W latach 1974-1982 na Górnym Śląsku grasował niebezpieczny morderca kobiet Joachim Knychała, nazywany "Wampirem z Bytomia". Nieprzypadkowo, bowiem okazał się być naśladowcą złapanego wcześniej słynnego "Wampira z Zagłębia", Zdzisława Marchwickiego, którego sprawą żyła jeszcze wtedy cała Polska. 

Czytaj artykuł
Z szacunku do postaci

"Wanda" nie jest biografią: jest historią kobiety "w połowie zbudowanej z ambicji", człowieka trudnego, pierwszej Polki na Mount Everest. Anna Kamińska, autorka historii Wandy Rutkiewicz, opowiadała o książce podczas spotkania z publicznością w CK Zamek.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Zawiść i pożądanie

Najnowszy film Sofii Coppoli to jednocześnie adaptacja powieści Malowany diabeł Thomasa P. Cullinana i remake produkcji Dona Siegela z 1971 roku z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Szkoda, że tak bardzo zawodzi pokładane w nim nadzieje. Na pokuszenie w zamyśle miało być feministyczną opowieścią o zemście oszukanych kobiet. Ostatecznie otrzymaliśmy kostiumowy owszem - thriller, jednak zapakowany wyłącznie w ładne obrazki.

Czytaj artykuł
1 90 Strona 91 92 93 94