Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Nie żyje Lech Raczak

W piątek wieczorem zmarł Lech Raczak - reżyser teatralny, dramatopisarz, aktor i autor scenariuszy teatralnych, jeden ze współzałożycieli słynnego Teatru Ósmego Dnia. Miał 74 lata.

.
Lech Raczak, fot. Franciszek Vetulani/Wikipedia

Lech Raczak urodził się 27 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był reżyserem, dramaturgiem, autorem scenariuszy teatralnych i teatrologiem. W 1964 roku wspólnie z kolegami aktorami założył niezależny i legendarny już Teatr Ósmego Dnia. Przez dwie dekady - w  latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - był kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu.

Po rozstaniu z Teatrem, od 1995 do 1998 roku był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, a w latach 1993-2012 dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Jako reżyser współpracował z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech (m.in. w Modenie, Weronie i Urbino) oraz z licznymi teatrami dramatycznymi. Od 2003 roku wykładał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2018 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. Łącznie wyreżyserował ponad 50 przedstawień teatralnych, do wielu z nich napisał również scenariusz.

Lech Raczak jest autorem książek o tematyce teatralnej: Szaleństwo i metoda. 48 tekstów o teatrze, Plac Wolności i inne scenariusze teatralne, Więcej niż jedno życie. Kreacje zbiorowe Teatru Ósmego Dnia 1977-1985. Postzapisy. Publikował też felietony na łamach portalu Teatralny.pl.

W piątek 17 stycznia, późnym wieczorem, podczas noworocznego przyjęcia u prezydenta Jacka Jaśkowiaka, które odbywało się w poznańskim Zamku, reżyser nagle zasłabł. Mimo natychmiastowej pomocy lekarzom nie udało się go uratować.

Informację o jego śmierci podał w mediach społecznościowych Teatr Ósmego Dnia:

"Szanowni Państwo!
Z najgłębszym żalem chcemy poinformować, że dziś zmarł nagle założyciel Teatru Ósmego Dnia - Lech Raczak.

Cześć Jego Pamięci!"

Jednym z ostatnich przedsięwzięć Lecha Raczaka był spektakl założonego przez niego Orbis Tertius - Trzeciego Teatru Gra z teatrem / Podróże przez sny. I powroty, którego premiera odbyła się w 2016 roku w Scenie Roboczej. Monodram-koncert zrealizowany z oprawą muzyczną Trio Targanescu był spektaklem, w którym reżyser był jednocześnie narratorem i autorem tekstu. Podróże przez sny. I powroty to zbiór osobistych przemyśleń i refleksji, wyśnionych snów i marzeń, przez krytyka teatralnego Juluisza Tyszkę nazwany "teatrem śmierci Lecha Raczaka". Intymny portret, którego premierę sam Raczak zapowiadał w ten sposób:

Co to jest? Piękna muzyka, świetny koncert.

Niestety z długimi przerwami na gadanie.

Czy to teatr? Nie wiadomo. 25 zł za bilet to nie jest bardzo drogo.

Ale twarde krzesła... i bufetu profesjonalnie prowadzonego brak.

Trudno polecić jednoznacznie.

Bo, jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny świat.

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020