Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Siedem dni Raczaka

Kto ma braki w znajomości twórczości teatralnej reżysera i dramaturga Lecha Raczaka, stoi przed niecodzienną szansą do ich nadrobienia. W środę 16 października rozpoczął się siedmiodniowy benefis artysty, podczas którego zaprezentowane zostaną jego cztery spektakle zrealizowane w ostatnich latach.

.
"Misterium Buffo", fot. M. Ćwiek

Lech Raczak jest dla poznańskiej sceny teatralnej niezwykle istotną postacią. Od dziesięcioleci tworzy spektakle nietuzinkowe i politycznie niepokorne, dzięki którym wpłynął na obraz dzisiejszego teatru offowego w Polsce. Przez lata współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, choć nie ograniczał swoich twórczych realizacji wyłącznie do działań na rzecz tego teatru. Raczak jest reżyserem i dramaturgiem niezwiązanym trwale z żadną instytucją, choć to w Poznaniu zrealizował najwięcej swoich projektów. W zeszłym roku został wyróżniony honorową Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. Jako istotna dla Wielkopolski sylwetka, Raczak doczekał się wydarzenia uświetniającego jego twórczy dorobek w postaci tygodniowego benefisu. To niecodzienna okazja, by przyjrzeć się jego dziełom w tak napiętym czasowo natężeniu. Przez siedem dni widzowie będą mieli szansę obejrzeć przedstawienia Raczaka, a także porozmawiać z nim podczas spotkań autorskich. Podobne przeglądy teatralne są w Poznaniu rzadkością, więc tym bardziej warto lepiej przyjrzeć się temu zestawieniu.

Podczas benefisu będzie można zobaczyć cztery zrealizowane w ostatnich latach spektakle, czyli Czas terroru (17.10), Misterium Buffo (18.10), Dziady (21.10) i spektakl-koncert Podróże przez sny. I powroty (22.10). Przedstawienia zostaną wystawione w Scenie Roboczej, Collegium Maius i Stowarzyszeniu Łazęga Poznańska. W pierwszym z wymienionych miejsc będzie można zobaczyć Dziady oraz Czas Terroru, w przestrzeni uniwersyteckiej - Misterium Buffo, zaś Podróże przez sny. I powroty przypadły Stowarzyszeniu przy ul. Św. Marcin 75.

O organizację spotkania z artystą zadbał Barak Kultury, który - przypomnijmy - od niedawna mieści się w nowej siedzibie przy Al. Marcinkowskiego. W programie wydarzenia jest też wystawa fotograficzna z prób i spektakli organizowanych przez Fundację Orbis Tertius, którą na co dzień zajmuje się reżyser. Mieści się w Stowarzyszeniu Łazęga Poznańska, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Julia Niedziejko

  • Benefis Lecha Raczaka
  • 16-22.10
  • Scena Robocza, Collegium Maius, Barak Kultury, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
  • bilety: 30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019