Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Nie żyje Andrzej Koszewski

Kompozytor i muzykolog, profesor poznańskiej Akademii Muzycznej zmarł we wtorek, 17 lutego.

.
Prof. Andrzej Koszewski. Fot. mat. Akademii Muzycznej

Andrzej Koszewski urodził się w 1922 roku w Poznaniu. Przed wojną był członkiem Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Wacława Gieburowskiego. Od 1948 roku działał jako pedagog w szkolnictwie muzycznym.

Był kompozytorem, teoretykiem muzyki i muzykologiem, profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Otrzymał tytuł doktora honoris causa macierzystej uczelni, został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Głównym polem zainteresowań prof. Koszewskiego była twórczość Fryderyka Chopina, muzyka współczesna i improwizacja fortepianowa. Był znany jako kompozytor muzyki chóralnej. Inspirował się m.in. folklorem wielkopolskim.

Otwarte żałobne posiedzenie Senatu Akademii Muzycznej odbędzie się we wtorek 24 lutego o g. 10 w Auli Nova. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 12.30 w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i Św. Floriana przy ul. Kościelnej. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz. 14.30 na cmentarzu junikowskim.

oprac. ng