Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Literatura obowiązkowa

- Traktuję literaturę jako partnera. Mam taką koncepcję, że moja ilustracja nie powinna być dosłowna. Zostawiam władanie językiem samej literaturze. Dopowiadam rzeczy w literaturze zaledwie zaznaczone. To rodzaj akompaniamentu - opowiadał kilka miesięcy temu Józef Wilkoń na antenie Polskiego Radia. Spotkanie z ilustratorem - 30 września w Bibliotece Raczyńskich, zainauguruje 7. Festiwal Literatury dla Dzieci.

. - grafika artykułu
Józef Wilkoń, fot. Piotr Gil

"Halo, Tu Ziemia!" to hasło zbliżającej się edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, którego celem jest wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. W tym roku głos oddany zostanie planecie, oraz, oczywiście... twórcom książek dla dzieci. Zaproszeni goście rozmawiać będą m.in. o różnorodności, bogactwie kultur, faunie, florze i ekologii. - Spotkania autorskie i warsztaty odbędą się w nieoczywistych przestrzeniach, by pokazać, że literatura, także dla dzieci, opisuje świat w całej jego wielowymiarowej złożoności. Jest kanałem, dzięki któremu możemy dotrzeć do najodleglejszych zakątków Ziemi i który pozwala wzajemnie się zrozumieć nam, wszystkim jej mieszkańcom - wyjaśniają organizatorzy. 

Poznańską odsłonę Festiwalu (realizowany będzie także w Gdańsku i Krakowie) otworzy spotkanie w Bibliotece Raczyńskich w Galerii Atanazego z Józefem Wilkoniem na finisażu jego wystawy prac Józef Wilkoń. Lektury obowiązkowe. Na wystawę składają się oryginały dzieł stworzonych do Don Kichota i Pana Tadeusza oraz ekspozycja książek dziecięcych: Maciupinka, Pawie Wiersze, Grajmy i Szum drzew. Prezentowana na niej jest również jego rzeźba Blues polski. Józef Wilkoń zilustrował prawie 200 książek, ale w swoim dorobku ma też projekty scenografii teatralnych oraz projekty gobelinów. Na jego pracach - publikowanych m.in. w "Świerszczyku" wychowało się już kilka pokoleń.

W CK Zamek 1 października odbędzie się konferencja Biała kreska czarna plama dla nauczycieli i bibliotekarzy. Tematem referatu znanej autorki książek dla dzieci i tłumaczki Barbary Gawryluk będą Motylki z okładki i smoki bez wąsów, Artur Wabik opowie o roli komiksu w bibliotece, a Tomasz Z. Majkowski o grach i doświadczeniu literatury przez dzieci. Oprócz tego w programie festiwalu również spotkania: Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? z podróżnikiem Mikołajem Golachowskim, autorem Pup, ogonków i kuperków oraz Gąb, dziobów i nochali; ze wspomnianą już Barbarą Gawryluk, Zofią Stanecką oraz Moniką Michaluk, autorką  książki Etnogadki, czyli opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach. - Ten projekt sprawił, że zaczęłam bardziej dociekać i dopytywać najbliższych o szczegóły dawnego życia, które może gdzieś mi umknęły. Tak to jest z dziecinnymi wspomnieniami, są prawie jak sny. Nigdy nie wiadomo czy coś było, czy tylko się śniło! Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że mój dziadek był kołodziejem. Dziś tego zawodu już nie ma. Zawsze opowiadano mi, że dziadek pracował "przy kuźni", że strugał zabawki i stołki. Przyjęłam więc, że był stolarzem i nigdy dalej nie dociekałam. A on był kołodziejem, tak jak jedna z postaci w książce - opowiadała autorka w rozmowie dla Qulturka.pl.

Wśród festiwalowych gości będą również Cezary Harasimowicz - scenarzysta i pisarz, który "dał głos pewnej Mirabelce", oraz Justyna Suchecka - dziennikarka przez wiele lat związana z "Gazetą Wyborczą", dziś z TVN24, w końcu autorka książki Young power!. Na tytuł składa się 31 (!) prawdziwych historii o tym, jak młodzi zmieniają świat. Suchecka im kibicuje, i to widać. W rozmowie z Natalią Szostak dla "Gazety Wyborczej" mówiła: "Oni są o wiele bardziej konsekwentni niż ja w ich wieku. Ja szybciej się zniechęcałam, porzucałam różne zainteresowania. To, czego nie przeżyłam, a co zdarzyło się moim bohaterom, to szybkie odnalezienie ludzi o podobnych zainteresowaniach [...] Chciałabym poznać moich bohaterów, kiedy miałam kilkanaście lat".

Festiwal nie mógłby się odbyć bez Wojciecha Widłaka, który zaprasza na Osiemnstkę Pana Kuleczki. "Będziecie mieli okazję posłuchać wspomnień o najmłodszych latach Pana Kuleczki, przekonać się, jakim był dzieckiem i jak wyglądał w niemowlęctwie. Każdy uczestnik będzie też mógł przygotować dla Pana Kuleczki 18-tkową laurkę - gwarantujemy, że wszystkie trafią do rąk własnych solenizanta!" - czytamy o wydarzeniu. W ramach Festiwalu odbędą się również warsztaty oraz czytanki online (transmisje na FB).

Monika Nawrocka-Leśnik

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020