Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Poznaniak triumfuje w plebiscycie radiowej Trójki

Książka "Źle urodzone" poznańskiego reportażysty Filipa Springera zwyciężyła w plebiscycie radiowej Trójki na najlepszą książkę 2012 roku. 

Filip Springer "Źle urodzone"
Filip Springer "Źle urodzone"

Wydany przez Wydawnictwo Karakter literacki reportaż Springera prezentuje ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u.: dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam... Zdaniem jednych budynki te zasługują na podziw i uznanie, zdaniem innych - należy je zrównać z ziemią. Springer opowiada o okolicznościach ich powstania, zastanawia się dlaczego budzą tak skrajne emocje, przedstawia sylwetki czołowych twórców architektury PRL-u. Jego opowieść ilustruje blisko 200 kolorowych fotografii - archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan dawnych ikon nowoczesności.

To kolejny udany zbiór reportaży młodego poznańskiego dziennikarza. W zeszłym roku za swoją pierwszą książkę - "Miedzianka" Filip Springer był nominowany do wszystkich najważniejszych polskich nagród literackich. Ale nie udało mu się żadnej zdobyć.

W plebiscycie Trójki Springer pokonał m.in. Dorotę Masłowską i jej "Kochanie, zabiłam nasze koty" czy "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith. Wydawnictwo Karakter zapowiedziało już kolejną książkę poznaniaka - ma się ukazać wiosną.

sk