Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poezja dokumentalna

Laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 została Kamila Janiak, wydawana w poznańskim WBPiCAK-u poetka i wokalistka. W zwycięskim zbiorze - Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie - do poezji wtargnęła "pandemiczność", jeden z najbardziej ryzykownych motywów literackich.

. - grafika artykułu
Kamila Janiak, "Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie" - fragment okładki, fot. materiały prasowe

Tomik Janiak jest pierwszym wydawnictwem, w którym rzeczywistość stanu zamknięcia nie razi pretensjonalnością i używaniem wyświechtanych frazesów. To, co nie udało się w najlepszych założeniach reportażu, czemu nie podołało opowiadanie (nawet to wycelowane tematycznie, jak w konkursie ZAIKS-u), służy Janiak do budowania wyjątkowej jakości poezji. Autorka obchodzi się z pandemią "z pełnym sukcesem". Inaczej niż w przypadku autorów celujących w opis jak w ulotne zadanie literackie,

Janiak buduje zaplanowany, dopracowany konstrukcyjnie tom. Pozornie regularność opiera się na pandemicznej chronologii, na opracowywaniu kolejnych dni w odosobnieniu. Jednak wraz z sugerowanym przez autorkę upływem czasu zmienia się metaforyka, język staje się jakby prostszy, może bardziej niepewny. Odchodzenie i brak, widoczny brak kogoś, kto w otoczeniu przedmiotów i miejsc istniał jeszcze przed momentem, w brutalny, zdyscyplinowany sposób zostaje oswojone. Oznacza to może tyle, że Kamila Janiak w rzeczywistości samotności i osobności dostrzega, jak wyczerpuje się zaplecze emocjonalne. A może to wrażenie czytelnicze, gdy dociera się do tekstów zgodnie z zapisaną kolejnością?

Istotnymi tematami, które również bez patosu i z niezwykłą celnością zapisuje poetka, są społeczne sytuacje przemocy, wzajemnego obciążenia. Język wierszy likwiduje niedopowiedzenia, ustępując kategoryczności. W 40 dniu pandemii przeczytamy o braku tego, "który uprzykrzał im życie, tym, że istniał/ wstawał rano wypłukiwał kaca kroplówką".

Janiak nie posługuje się prostym katastrofizmem, by oddawać rzeczywistość pandemii. Idzie sprytniej i dalej - niekiedy w fascynujący sposób dołącza wspomnienia, kreując w ten sposób biografie i wizerunki utraconych i odeszłych. Zmienia perspektywy i relacje tak, by przenosić w zaplanowane strony empatię czytelnika, by zamykać ją w obszarach napisanych. Wiele przestrzeni emocjonalnych wartych jest ponawianej lektury.

Celny tom Kamili Janiak jest najlepszym i najmocniej przemyślanym dokumentem emocjonalności czasu zamknięcia i przeżywania strachu. Doraźność powstrzymana została dzięki precyzyjności języka i wrażliwości, z którą w nieprawdopodobnie sprytne sposoby obchodzi się autorka. Tom do posiadania, cytowania i wielokrotnego zerkania.

Michał Pabian

  • Kamila Janiak, Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie
  • wyd. WBPiCAK

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021