Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

(Nie)radosna podróż w czasie

Paweł Sołtys powrócił i ku uciesze wszystkich znowu obserwuje, mitologizuje i wywołuje duchy. O wydanym we wrześniu zbiorze miniatur literackich o frapującym tytule Nieradość będzie miał okazję opowiedzieć w trakcie sobotniego spotkania w CK Zamek. Spotkanie z twórcą, które poprowadzi krytyk Marcin Jaworski, stanowi niejako zapowiedź zaplanowanego na maj Festiwalu Fabuły.

Paweł Sołtys, fot. Franciszek Vetulani
Paweł Sołtys, fot. Franciszek Vetulani

Sołtys nie miał łatwo - oczekiwania po świetnie przyjętych przez czytelników i krytykę Mikrotykach były ogromne. Autora, który nie chciał zaraz po debiucie być nazywany pisarzem, z miejsca okrzyknięto drugim Markiem Nowakowskim. Uciekając przed zbyt pochopnym zaszufladkowaniem, Sołtys opuszcza Warszawę (przynajmniej do pewnego stopnia), aby zmierzyć się z innymi realiami i tematami. Mieszając konwencje, przedziały czasowe i miejsca akcji, zaprasza czytelnika do wspólnej podróż ku starości.

Inspirację dla stworzenia Nieradości stanowiły dla niego rozmowy z ojcem i dziadkami. To właśnie one pozwoliły mu zanurzyć się w historii rekonstruowanej z poszarpanych skrawków opowieści. Sołtys w swoich miniaturach literackich odwiedza liczne porozrzucane na mapie Polski (lecz nie tylko) miasta, między innymi Tychy, Dąbrowę Górniczą czy Jarocin. Przeplata niepozorne scenki z życia ich mieszkańców z poważnymi refleksjami historycznymi, czy nawet - historiozoficznymi. Porusza w końcu uniwersalne literackie tematy, takie jak nieakceptowana społecznie miłości, samotność czy świadomość przemijania. W tomie Nieradość do głosu dochodzą kobiety, dzieci i starcy; żyjący pełnią życia i umierający. Wszystkim im zapewnia Sołtys równe prawo do zabrania głosu.

Prozę Sołtysa docenić warto również za język. A ten jest giętki, doskonale dopasowujący się do sytuacji, osób i tematu. Słowa wypowiadane przez protagonistów tworzą wiarygodne stylizacje, nie znajdziemy wśród snujących narrację wydmuszek. W Nieradości, podobnie jak w Mikrotykach trafimy na piękne, poetyckie zdania-motta, które łapczywie czytamy, zapętlamy w głowie jak słowa piosenki i najzwyczajniej na świecie się nimi cieszymy. Chociaż sam zbiór, jak uczciwie wskazuje tytuł, do najweselszych nie należy...

Paweł Sołtys urodził się w 1978 roku Warszawie. Studiował rusycystykę, z umiarkowanym powodzeniem. Jako muzyk debiutował w 2000 roku w zespole Saduba. Od 2002 roku jest współtwórcą  kolektywu muzycznego Zjednoczenie Sound System, od 2003 - wokalistą grupy Vavamuffin. Występował także solo. W działalności muzycznej posługuje się pseudonimem Pablopavo. Łącznie na koncie ma kilkanaście albumów. Jako literat publikował swoje opowiadania w "Studium", "Ricie Baum" i "Lampie". W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się jego debiutancki tom prozatorski Mikrotyki, za który twórca otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego oraz Nagrodę Literacką Gdynia.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie z Pawłem Sołtysem wokół książki Nieradość
  • 22.02, g. 17
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • bilety: 5 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020