Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Wewnątrz pustki

Czas wreszcie oddać scenę muzyczną w ręce mistrzów mrocznego klimatu. W trasę koncertową po Polsce ruszyły trzy zespoły muzyczne, które zjednują sobie rzeszę wielbicieli black i death metalu. Mgła, Revenge, Doombringer pojawią się już niedługo w poznańskim Klubie U Bazyla. Występy te odbędą się w ramach Into the Abyss Festival.

.
Mgła, fot. Magdalena Dalmata

Największą atrakcją wieczoru będzie oczywiście koncert Mgły - polskiego zespołu, który od lat dumnie reprezentuje polską scenę black metalową na arenie międzynarodowej. Jest to dość prężnie rozwijający się zespół. Za szczególne jego osiągnięcie uznaje się epkę "Mdłości" oraz album "Groza", które przyczyniły się do szerszej rozpoznawalności zespołu. Oczy zagranicznych krytyków zwróciły się w stronę Mgły po wydaniu płyt "With Hearts Toward None" oraz "Exercises In Futility". O tej ostatniej powstał nawet artykuł na Pitchforku, a Noisey, Crack Magazine i Gaffa umieściły album na liście najlepszych płyt 2015 roku.

Poza znakomitym rzemiosłem członków zespołu, Mgłę wyróżnia walor emocjonalny, który wybija się z ich utworów. Gitarzysta i wokalista zespołu znany jako M. na portalu violence-online tymi słowami opisuje swoją relację z black metalem: - W mojej opinii jedyne, co konstytuuje black metal, to określone emocje jego twórców przełożone na muzykę. Tłumaczyć, nazywać, charakteryzować i definiować można sobie to do woli i źródeł emocji też można szukać w różnych miejscach i różnie je sobie nazywać, ale koniec końców sprowadza się to zawsze do tego, że albo jest iskra, albo nie ma - mówił. Aurę nostalgii podkręcają liczne powtórzenia, jakie zespół stosuje komponując swoje utwory. Wielbiciele black metalu wyczują w Mgle pewne inspirację brzmieniami skandynawskich zespołów black metalowych takich jak Burzum. Raz na jakiś czas poszczególni członkowie zespołu realizują się także w innych projektach muzycznych, które wynikają z inspiracji innymi gatunkami muzycznymi, jak np. noise.

Doombringer jest z kolei zespołem, którego brzmienia bliższe są death niż black metalowi. Płyta "The Grand Sabbath" przyczyniła się do sukcesu zespołu, który zaowocował powstaniem albumu "Walpurgis Fires" o podobnych brzmieniach i rozwiązaniach muzycznych. Szybkie i chaotyczne riffy są wizytówką zespołu. Często jednak przechodzą w klimaty wolniejsze, głębokie klimaty doom, które podkręcają nastrój i tworzą klimat. Grobowa aura przeplata się tu z okultystycznymi klimatami, które z pewnością zaczarują publiczność podczas poznańskiego koncertu. Brak tu nostalgicznej emocjonalności, którą przesycona jest Mgła. Doombringer to zespół znany z utworów konkretnych  i bezkompromisowych, w których panuje mrok.

Revenge jest kompromisem pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi zespołami. Można powiedzieć, że ich muzyce najbliżej do hybrydy gatunkowej pomiędzy black a death metalem. Jest to jedyny zespół zagraniczny, który tego dnia zagra w Klubie U Bazyla. Epka "Deceiver. Diseased. Miasmic"  została dobrze oceniona przez większość recenzentów. Kanadyjscy muzycy agresywnie brzmiący wokal łączą z jeszcze agresywniej brzmiącymi riffami gitar i trzaskiem perkusji. Potrafią jednak przełamać mroczną energię wprowadzając nieco melancholii. Kawałek "Deceiver Futile" uspokaja nieco szaleństwo innych utworów, choć nadal zgrabnie utrzymuje  grobowy klimat.

Trzy różne zespoły pokażą różne oblicza mrocznego, tajemniczego black i death metalu, wprowadzając na scenę różne, ciekawe klimaty. Poza Poznaniem koncerty odbędą się w największych polskich miastach takich jak Gdańsk, Warszawa i Wrocław.

Julia Niedziejko

  • Mgła, Revenge, Doombringer
  • Klub U Bazyla
  • 8.05, g. 18.30
  • bilety: 60-80 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019