Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Sezon na szmery

W sobotę 15 lutego, w Klubie Pod Minogą, Siksa rozpocznie kolejny sezon w swojej twórczości, wypowiadając słowa: "Jestem weteranką wojenną, twardzielką z przetrąconą duszą - tak o mnie nie napiszą, więc sama o sobie piszę, się spisuję".

.
fot. Aga Murak

Są artyści, których słowa i muzykę wręcz wypada przyjmować tylko i wyłącznie na żywo. Tak dzieje się z twórczością Alex Farenheit (Siksy) i Buriego, których działania wymykają się sztywnym definicjom i snują się gdzieś wokół bliżej nieokreślonego muzycznego perfomansu. Po emocjonalnych, silnych i wkurzonych sezonach przychodzi czas na kolejny etap spójnej narracji snutej przez Siksę przez cały okres jej twórczości, mianowicie na materiał Szmery w sercu. "W tym momencie Siksa dokonuje być może największego aktu swojej szczerości, bo mówi o tym co aktualnie czuje, co teraz ma w sercu - gdy w jej mniemaniu wojna się skończyła. I chociaż zawsze będzie trwać jakaś wojna, to Jej wojna została zakończona. Spotkacie się z weteranką, której nikt nigdy nie przyzna orderu za przeżycie" - czytamy w informacji prasowej o nowej trasie.

Będzie to zatem coś innego, można by powiedzieć nietypowego jak na Siksę, choć jakże naturalnego dla chaotycznego i dynamicznego biegu życia. Charyzmatyczna artystka zmienia się tak, jak zmieniają się emocje. Czasami słowa zostają przez nią wykrzyczane, nieraz wypowiedziane a w innym przypadku wyśpiewane. Tym razem spotkamy się zatem z nieco bardziej refleksyjną stroną performerki. Choć atmosfera wokół Szmerów w sercu kojarzy się raczej z widowiskiem spokojnym, z pewnością nie będą to ciche wspomnienia bez śladów walki.  

Muzyka Siksy dzieje się tu i teraz, jest żywa, dostosowuje się do sytuacji, reaguje na zachowania widzów, posiada moc zmieniania - nie tylko siebie, ale i świata wokół, a także ludzi się w nim znajdujących. Trudno przewidzieć, co wydarzy się w sobotni wieczór w Klubie Pod Minogą, bo wyjątkowość koncertów Siksy polega przede wszystkim na ich niejednorodności, unikatowości i dynamiczności. Każde wystąpienie zyskuje osobne, indywidualne znaczenie. Spodziewam się nowej mikrohistorii, osobistej wędrówki po zakamarkach serca. Pojawia się tylko pytanie, czy podróżować będziemy w poszukiwaniu tytułowych szmerów w sercu czy raczej wybierzemy drogę prowadzącą ku zapomnieniu?

Klaudia Strzyżewska

  • koncert Siksy
  • 15.02, g. 20
  • Klub Pod Minogą
  • bilety: 20-30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020