Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Poznań jazzem stoi

Odkąd wydział jazzu zagościł na stałe na poznańskiej Akademii Muzycznej, stolica Wielkopolski może poszczycić się naprawdę świetnymi muzykami tego nurtu. Robin&Tokłowicz to duet dwóch utalentowanych instrumentalistów, który wsparty trzema rewelacyjnymi jazzmanami ponownie wyrusza w trasę koncertową po Polsce. Co wyniknie z tego muzycznego spotkania zdominowanego przez nowojorski jazz okraszony współczesnym brzmieniem przekonamy się już w najbliższy wtorek.

.
Robin&Tokłowicz, fot. materiały organizatorów

Wibrafonista Felix Robin oraz Dawid Tokłowicz poznali się trzy lata temu na warsztatach jazzowych w Bolonii skupiających młodych muzyków europejskich. To dzięki temu spotkaniu zdecydowali o założeniu wspólnego projektu. Mają za sobą już dwie trasy koncertowe we Francji (w marcu i październiku 2019 roku) oraz w Polsce (w czerwcu 2019 roku). Obecnie przygotowują się do kolejnych koncertów w kraju, które rozpoczną się właśnie w tym miesiącu. Zespół Robin&Tokłowicz powstał z inicjatywy wspomnianych dwóch młodych muzyków uzupełnionych przez trzech kolejnych wybitnych artystów. Kwintet posiada w swoim repertuarze autorskie kompozycje inspirowane nurtem współczesnego jazzu nowojorskiego, wzbogacone o standardy jazzowe we własnych aranżacjach.

Dawid Tokłowicz jest saksofonistą, zeszłorocznym absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Muzyczny warsztat doskonalił pod okiem najlepszych polskich i zagranicznych wykładowców. Nie bez przyczyny szczególnie bliski jest mu jazz nowojorski - w 2017 roku pobierał lekcje u najlepszych muzyków tego miasta. Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2018 roku zdobył wraz ze swoim kwintetem Grand Prix podczas VII School&Jazz Festival w Lubaczowie. W tym samym roku był również finalistą festiwalu Jazz nad Odrą, Rck Pro Jazz Festival czy Blue Note Poznań Competition. W maju ubiegłego roku jego zespół Dawid Tokłowicz Quintet zdobył główną nagrodę XXII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu.

Z kolei Felix Robin to francuski wibrafonista i kompozytor. W wieku 6 lat rozpoczął grę na perkusji, zaś w wieku 18 lat zakończył naukę muzyki na wydziale klasycznym. Jazzem zaczął interesować się wtedy, kiedy na stałe przeniósł się do Bordeaux. To tam ukończył studia licencjackie na wydziale muzykologii w 2014 roku, a zainspirowany mistrzami wibrafonu (Milt Jackson, Gary Burton, Warren Wolf, David Friedman), rozpoczął studia jazzowe.

We wtorkowy wieczór oprócz wspomnianego już Robina i Tokłowicza w klubie Blue Note zagrają inni wybitni instrumentaliści, związani bardziej lub mniej z Poznaniem. Zaprezentuje się między innymi perkusista Stanisław Aleksandrowicz znany z projektów Kwaśny Deszcz czy Anomalia, której debiutancka płyta była ostatnio recenzowana na łamach Kulturapoznan.pl. Na gitarze zagra Rafał Sarnecki, na kontrabasie Julian Smith.

Katarzyna Nowicka

  • koncert Robin&Tokłowicz
  • 10.03, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: 59-77 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020