Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Poeta skrzypiec, ostatni wirtuoz

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego zaprasza na kolejny wieczór muzyczny z cyklu "Wieniawski znów w Bazarze". Tym razem na scenie Bazaru Poznańskiego wystąpi czterech młodych skrzypków z Wielkopolski. Muzycy już niedługo staną w szranki w piętnastej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia tego wielkiego XIX-wiecznego kompozytora.

. - grafika artykułu
Henryk Wieniawski, fot. Wikipedia

Nie każdy wie, że Henryk Wieniawski w trakcie swoich siedmiu wizyt w Poznaniu zagrał aż siedemnaście koncertów. Występował nie tylko ze swoim utalentowanym bratem Józefem, ale też z zaprzyjaźnionymi pianistami i orkiestrami. Były to jeszcze czasy, kiedy koncert był wydarzeniem muzycznym o zupełnie innej formie niż ma to miejsce obecnie... Wzorem czasów współczesnych, występ gwiazdy wieczoru też był gwoździem programu, jednak repertuar artysty przepleciony był udziałem różnego rodzaju śpiewaków i aktorów. Wykonywane przez nich jednoaktówki nie tylko urozmaicały wieczór, ale często przeciągały go do późnych godzin nocnych.

Dziś, po 136 latach od śmierci Wieniawskiego, wspomnienie o nim wciąż pozostaje żywe. W końcu konkurs nazwany na jego część to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych dla każdego melomana. Jednak działalność Towarzystwa nie ogranicza się wyłącznie do niego - jako zrzeszenie twórców kultury, artystów, działaczy i melomanów, zajmuje się działalnością nie tylko organizacyjną, ale koncertową, naukową czy wydawniczą. Organizuje ogólnopolskie konkursy wykonawcze dla skrzypków, ale i altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów. Z sukcesem wydaje książki i płyty, od końca lat 70. wytrwale prowadząc prace badawcze nad życiem i twórczością swojego patrona, czego efektem ma być wkrótce monumentalne dzieło o znaczącym tytule "Dzieła Wszystkie Henryka Wieniawskiego".

Nie da się ukryć, że Towarzystwo lubi działać z rozmachem, jednak nie obce są mu również wydarzenia o charakterze bardziej kameralnym. Do takich właśnie należy projekt "Wieniawski znów w Bazarze" prezentujący jego wielkie dzieła, jak i utwory innych znakomitych kompozytorów, w wykonaniu młodych talentów, którzy w październiku wezmą udział w jedynym takim Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym.

Robert Łaguniak, laureat choćby XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna, wykona "Kaprys nr 2 op. 10 La Vélocité" i "Wariacje na temat własny op. 15" Wieniawskiego, a także "Paganinianę" Nathana Milsteina. Celina Kotz, zwyciężczyni kilkunastu światowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i kameralnych, przedstawi "La follia" autorstwa Krzysztofa Pendereckiego oraz "Mity op. 30" i "Driady i Pan" Karola Szymanowskiego.

Nie obędzie się też bez "Poloneza D-dur op. 4" i "Kaprysu nr 7 op. 10 La Cadenza" Wieniawskiego, "Wariacji na temat pieśni Ostatnia róża lata" Heinricha Wilhelma Ernsta czy "III Sonaty na skrzypce i fortepian Es-dur op. 12" Ludwiga van Beethovena w interpretacji Anny Maleszy i Amelia Maszońskiej. Wisienką na torcie będzie udział Hanny Holeksy, oficjalnej pianistki ubiegłorocznej edycji Konkursu, w którym udział dla młodych artystów z pewnością będzie jednym z najważniejszych momentów w ich obiecującej karierze.

Sebastian Gabryel

  • "Wieniawski znów w Bazarze": "Przed Wieniawskim. Poznaniacy kameralnie"
  • Bazar Poznański (ul. Paderewskiego 7)
  • 29.09, g. 19
  • bilety: 30 zł