Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Piątek u Króla

Czy może być lepszy pomysł na spędzenie upalnego piątku niż wypad nad rzekę? Zwłaszcza, że na muzyczną ucztę w KontenerArt nad Wartą swoim hipnotyzującym głosem zaprasza sam Król.

.
Błażej Król, fot. Aleksander Makowski/materiały prasowe

Chociaż na scenie muzycznej walczy o tron od 2012 roku, kiedy to z Maurycym Kiebzakiem Górskim wydali pierwszą płytę "UL/KR", to szerszej publiczności dał się poznać w zeszłym roku poprzez nagrany w kooperacji z Piotrem "Emade" Waglewskim album "Przewijanie na podglądzie". Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i słuchaczy, a utwór "Całą ciszę/Pokój nocny" przez 17 tygodni nie schodził z Listy Przebojów Radiowej Trójki, czego efektem było przyznanie muzykowi "Mateusza Tróki".

I nic dziwnego, gdyż jest to płyta wprost wymarzona na listę przebojów dla wymagających słuchaczy. Muzyka stanowiąca spokojne, nienachalne tło dla napisanych przez Błażeja Króla melancholijnych i nieco niepokojących tekstów. Dużo subtelnych elektronicznych dźwięków (choć w towarzyszącym mu zespole pojawia się również gitara elektryczna), utrzymanych najczęściej w balladowym tonie, choć niekiedy skręcających w estetykę dyskotekową. Całość okraszona melodyjnym wokalem, który nie musi wykrzykiwać fraz ze sceny, a w zamian oferuje hipnotyzującą barwę głosu i bogate umiejętności techniczne, którymi Król się chętnie bawi, by podkreślić śpiewane słowa. To wszystko składa się na to, co świętej pamięci Ryszard Riedel określał jako "mały intymny muzyczny świat". Od nas zależy, czy wnikniemy w ten świat w pełni, czy tylko będziemy go obserwowali z oddali. Jeśli do którejś postaci polskiej sceny muzycznej pasuje określenie "alternatywny pop" to właśnie do Króla.

Adam Jastrzębowski

  • Koncert Króla
  • KontenerArt
  • 14.06, g. 20
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019