Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Obudź się i krzycz!

Czy są tu jacyś fani hardcore'owego i melodyjnego punk rocka? Jeśli tak, to musicie wiedzieć, że już w najbliższy wtorek do Klubu Pod Minogą zawita rozwrzeszczana ekipa z A Wilhelm Scream, która wiosną tego roku wydała swój nowy, siódmy już album zatytułowany Lose Your Delusion. Czy materiał schowany za parafrazą nawiązującą do ikonicznej płyty Guns N' Roses przebija siłą poprzednie krążki szalonego składu charyzmatycznego Nuna Pereiry? Przekonajmy się na własnej skórze!

. - grafika artykułu
A Wilhelm Scream, fot. materiały prasowe

Shai Hulud, Strike Anywhere, Strung Out - amerykańska scena melodic hardcore'u wciąż kryje wiele silnych i czarnych koni, jednak w tej stajni przynajmniej od kilku lat to właśnie A Wilhelm Scream galopuje najszybciej. Przebija się do świadomości maniaków gwiazdorskich Rise Against i Comeback Kid, a jednocześnie żywo interesuje tych, dla których punk rock kończy się na The Offspring. Co takiego jest w tej kapeli, że zyskała aż taki rozgłos? W tym miejscu warto byłoby użyć pojęcia "złotego środka" - z jednej strony panowie niby garściami czerpią z dziedzictwa klasycznych kapel punk rockowych, z drugiej jednak sięgają o wiele dalej. W swoje numery ładują radość, żywioł i prostotę ile tylko się da, jednak w sposób na wskroś nowoczesny.

A Wilhelm Scream to kapela, której koncertowe wyczyny (a wierzcie, że jest o czym mówić!) mogliśmy podziwiać przy okazji występów takich legend jak Anti-Flag czy wspomnianego już Rise Against, jednak zespół równie mocno broni się od strony studyjnej. Najważniejszymi pozycjami w jego dyskografii wydają się przede wszystkim Benefits Of Thinking Out Loud (2001) i Career Suicide (2007), jednak nie mniej intrygujące jest najnowsze Lose Your Delusion, o którym ceniony portal Metal Injection pisze, że "skopie wiele tyłków", przyznając płycie aż osiem gwiazdek, co należy do rzadkości.

Słuchając Lose Your Delusion z pewnością niektórzy znawcy melodic hardcore'u dojdą do wniosku, że krążek ten wyciska gatunek jak cytrynę, jednocześnie przesuwając go w stronę innych, niemal do granic możliwości. Niby chłopaki zwolnili tempo, są bardziej płynni i mniej krzyczą, ale w warstwie słownej pozostają tak samo radykalni jak na debiutanckim The Way To A Girl's Heart Is Through Her Boyfriend's Stomach (2000) - polityczne żale wciąż mieszają się z tymi osobistymi, razem tworząc portret człowieka pod wieloma względami rozczarowanego - światem, ale i samym sobą.

Wtorkowy wieczór w "Minodze" skończy się na A Wilhelm Scream, ale zacznie na innych, polskich i również wartych uwagi kapelach: skate-punkowej Pavement Pizza i skatecore'owym Limerent. Ten pierwszy zagra materiał ze swojej drugiej, wydanej w ubiegłym roku płyty zatytułowanej Snack Bag, która jak słusznie zauważa wydawca (Peleton Records), najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom Wavves i Fidlar, opcjonalnie takich aktywności jak "picie piwa Romper na leżaczku w Łebie czy sprawdzanie, gdzie tym razem zakwitły sinice".

Hardcore'owcom wiele do zaproponowania ma również Limerent - polska nadzieja skatecore'u, w twórczości której na pewno odnajdą się również fani blackened crust punka, a więc zespołów pokroju Young And In The Way czy Ramlord. Można liczyć, że podczas koncertu ekipa przedstawi wiele nowych, jeszcze niewydanych numerów. Jeśli będą tak mocne, jak publikowane w sieci utwory Riot, Paint It, Black, a zwłaszcza One Step, to zwolennicy szeroko pojętego "darcia mordy" mogą już zacierać ręce.

Sebastian Gabryel

  • A Wilhelm Scream
  • 9.08, g. 19
  • Klub Pod Minogą
  • bilety: 50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022