Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

(nowe) stare piosenki

Co może wyniknąć z połączenia Moniki Borzym, jednej z najbardziej charyzmatycznych wokalistek polskiej sceny jazzowej, z fenomenalnym, wszechstronnym pianistą Krzysztofem Dysem?

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Stare piosenki to wybór niezapomnianych polskich piosenek z okresu XX-lecia międzywojennego. Podczas projektu muzyczno-literackiego duetu Borzym-Dys, usłyszeć będzie można przeboje autorstwa Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego z ponadczasowymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara m.in. Miłość Ci wszystko wybaczy, Płyta z zadrą, Bezsenna noc, Bez śladu twa wielka miłość minie, Na pierwszy znak, Nikt tylko Ty, Może tak może nie. Autorem aranżacji jest Krzysztof Dys.

- Nie zamykam się tylko w jazzie. Wiele gatunków ma dziś na mnie wpływ, ale jazz to jest mój korzeń i jest to muzyka mojemu sercu najbliższa. W XXI wieku jazz trochę odchodzi. Coraz częściej myślę o sobie jako wokalistce jazzującej. Moje frazowanie jest jazzowe, ale materiał, za który się biorę, już niekoniecznie - tak o sobie i o swojej twórczości opowiada Monika Borzym dla serwisu Meakultura.pl.

Monika Borzym to wokalistka obdarzona wyjątkowym głosem, nieprzeciętną charyzmą sceniczną oraz ogromnym poczuciem humoru. Choć urodziła się w Warszawie, swoją edukację muzyczną pobierała nie tylko w Polsce, lecz również w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiowała jazz. Nagrała kilka albumów dla wytwórni Sony Music - zdobyły uznanie krytyków i publiczności. Współpracowała z takimi artystami jak: John Scofield, Aarona Parks, Gil Goldstein, Larry Grenadier, Erica Harland czy Larry Campbell.

Nie można pominąć także Krzysztofa Dysa - to jego wszechstronność można było podziwiać podczas niedzielnego koncertu jazzowego w Akademii Muzycznej. Oprócz niezwykłego daru do kompozycji i aranżacji, Dys zachwyca swoją spektakularną grą, łączącą w sobie inspiracje klasyczne i jazzowe.

Niespodzianką w programie mogą okazać się współczesne kompozycje Takie tango, czy Ty tu, ja tam tango napisane dla Moniki Borzym przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego. Utwory nawiązują do stylistki XX-lecia międzywojennego. Pojawi się także kompozycja Takie ciało - hołd dla kobiecości w każdym rozmiarze, wpisujący się w nurt "ciałopozytywności", który propaguje wokalistka.

Jak zabrzmią piosenki XX-lecia międzywojennego 100 lat później? Przekonamy się już w najbliższą niedzielę, odwiedzając CK Zamek.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Monika Borzym śpiewa stare piosenki
  • 22.01, g. 18
  • CK Zamek
  • bilety: 85 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023