Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Młody poznański jazz

Festiwal Młodego Jazzu, w tym roku odbędzie się już po raz czwarty i jak co roku wypełni aulę poznańskiej Akademii Muzycznej po brzegi. W czym tkwi fenomen poznańskich jazzmanów? Z pewnością w nowatorskim spojrzeniu na muzykę jazzową. O fenomenie autorskich kompozycji, jak i reinterpretacji jazzowych standardów, będzie można przekonać się od 13 do 17 czerwca.

.
Kwaśny deszcz, fot. Katarzyna Nowicka

Poznański Festiwal Młodego Jazzu to inicjatywa, która zrodziła się z chęci zwrócenia uwagi na wysoki poziom artystyczny i wyjątkowe kreacje twórcze młodych poznańskich artystów, którzy inspiracji poszukują nie tylko w muzyce jazzowej, lecz także w gatunkach pokrewnych. Bohaterami tego wydarzenia są absolwenci studiów na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa z klas instrumentalnych, wokalnych, a także aranżacji poznańskiej Akademii Muzycznej dla których występ z własną formacją jest niejednokrotnie debiutem. W 2017 roku do studentów dołączyli także doktoranci, cieszący się sławą nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju.

Poznański festiwal to kilkudniowe święto jazzu w Wielkopolsce. To potężna dawka wyśmienitej muzyki, która choć zrodzona w amerykańskich piwnicach XX wieku, wciąż zaskakuje nowym spojrzeniem kolejnych pokoleń jazzmanów. Synkretyzm gatunków i niekończąca się improwizacja osadzone są w różnorodnej stylistyce, której wspólnym mianownikiem jest młodość, energia i niebywały kunszt muzyczny. Festiwal ma na celu przybliżyć publiczności muzykę pełną pasji i komunikatywności.

Podczas tegorocznych dyplomów jazzowych będzie można usłyszeć nie tylko solistów, ale także zespoły, które znane są już poznańskiemu środowiskowi muzycznemu. I tak wraz z Kacprem Krupą wystąpią wielokrotnie nagradzane zespoły: Anomalia oraz Kwaśny deszcz, które w tym roku wydają swoje debiutanckie albumy. Podczas festiwalu nie zabraknie też kompozycji na duże składy instrumentalne, które to utwory będzie można usłyszeć podczas dyplomu Piotra Sikory. Jazz z elektroniką podczas swojego koncertu połączy perkusista Dawid Wirmański. Intrygująco zapowiada się także koncert tegorocznego laureata Ery Jazzu - Kacpra Smolińskiego grającego na nietypowym dla muzyki jazzowej instrumencie - harmonijce.

Wydarzenie organizowane jest przez Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie odbywają się wszystkie koncerty oraz przez Stowarzyszenie Jazz Poznań.

Katarzyna Nowicka

  • IV Poznański Festiwal Młodego Jazzu
  • Akademia Muzyczna w Poznaniu
  • 13-17.06
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018