Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Improwizacja z kamerą w tle

Powoli chyba przyzwyczajamy się do tego, że kultura jest dla nas dostępna wyłącznie online i że wystarczy jedno kliknięcie, by znaleźć się na koncercie czy w teatrze. W najbliższy piątek znów warto zasiąść przed ekranem komputera, tym razem na projekcję filmu niemego Człowiek z kamerą uzupełnionego muzyką improwizowaną na żywo w wykonaniu poznańskiego duetu muzyków: Patryka Piłasiewicza i Patryka Rynkiewicza.

. - grafika artykułu
Patryk Rynkiewicz, fot. Ela Korsak

Człowiek z kamerą to dokumentalny, a zarazem poetycki obraz Moskwy lat 20. ubiegłego wieku. Film ten, zrealizowany przez Dżigę Wiertowa w 1929 roku, jest zapisem codzienności mieszkańców od świtu aż po zmierzch. Reżyser nie tylko rejestruje zastaną rzeczywistość, lecz kreuje ją na nowo za pomocą wszechstronnego oka kamery. Niezwykle rytmiczne zestawienia ujęć, interesujące faktury i odważne zabiegi montażowe wywołują rozmaite skojarzenia, także dla współczesnego widza. Ten czarno-biały niemy obraz, oglądany z niemalże stuletniej perspektywy, na pierwszy rzut oka może wydawać się nużący. Nic bardziej mylnego. Pozornie zwykłe sceny codzienności mieszkańców Moskwy stają się pretekstem do zbudowania narracji zaskakująco bliskiej współczesności.  

W tej układance niezwykłych kadrów brakuje jedynie dźwięku. Film Wiertowa daje więc doskonałe pole do brzmieniowej eksploatacji pozwalającej na reinterpretację zamysłu reżyserskiego - szczególnie przy udziale współczesnych kompozytorów i instrumentalistów. Pozwala na wielokrotne inspiracje i szukanie odpowiedzi na postawione przez reżysera pytania. Kreacja wrażliwości i nowego języka dźwiękowego broni się szczególnie poprzez dialog pomiędzy techniką filmową końca lat 20. XX wieku, a współczesnymi technikami muzycznymi początku lat 20. XXI wieku.

Premiera tego wydarzenia, miała miejsce podczas Festiwalu Filmowego Przeźrocza w Bydgoszczy w 2019 roku. To wtedy po raz pierwszy zabrzmiała autorska, wykonywana na żywo muzyka duetu Patryka Piłasiewicza (kontrabas, instrumenty elektroniczne) oraz Patryka Rynkiewicza (trąbka, instrumenty elektroniczne) - artystów silnie zasilających poznańskie kręgi muzyki improwizowanej, tworzących na pograniczu jazzu, eksperymentu dźwiękowego i elektroniki. Artystów współtworzących między innymi projekt Skalpel Big Band.

Patryk Piłasiewicz to kontrabasista, dyrygent i kompozytor w sposób szczególny związany z Poznaniem. Jest adiunktem w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2001 roku prowadzi Big Band poznańskiej Akademii oraz realizuje własne inicjatywy artystyczne z pogranicza sztuk muzycznych i wizualnych. Jest też wykładowcą na temat związków muzyki z innymi dziedzinami twórczości (architektura, fotografia, film). Zdobył pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (1997 r.) oraz szereg nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach big-bandowych (Nowy Tomyśl, Bydgoszcz). Od 2012 roku realizuje też projekt upamiętniający udział Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy. W trakcie realizacji tego projektu zostało odnalezione i poddane digitalizacji archiwum poznańskiego matematyka i muzyka Henryka Zygalskiego.

Z kolei Patryk Rynkiewicz to trębacz związany z poznańskim środowiskiem jazzowym. W swojej grze posługuje się językiem jazzu oraz muzyki improwizowanej. Często łączy głębokie akustyczne brzmienie trąbki z szeroko pojętą elektroniką, inspirując się twórczością Milesa Davisa, Nilsa Petera Molvaera czy Arve Henriksena. W ostatnich latach współpracował w projektach znanych poznańskiemu środowisku muzycznemu: Anomalia, Plondra, Ulyanica, czy Fubar. Ma na koncie występy na takich festiwalach jak OFF Festiwal, Nowa Tradycja, Męskie Granie, Made In Chicago czy Jazz w Ruinach.

Co wyniknie z nałożenia na obraz rosyjskiej codzienności minionego wieku muzycznej nonszalancji obu muzyków? Przekonamy się już w najbliższy piątek o godzinie 20. Film wraz z muzyką na żywo zostanie zamieszczony i udostępniony na platformie, do której link będzie aktywny przez tydzień. Więcej szczegółów tutaj.

Katarzyna Nowicka

  • projekcja filmu Człowiek z kamerą i koncert muzyki improwizowanej Patryka Piłasiewicza i Patryka Rynkiewicza
  • 24.04, g. 19
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020