Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Gitarą i basem

W najbliższy czwartek na Plaży Wilda Eco Village fanów bluesa z domieszką jazzu, rocka i funky czeka nie lada gratka. Będzie nim darmowy koncert projektu Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier, podczas którego artyści zagrają nie tylko swoje autorskie numery, ale i evergreeny Michaela Jacksona, Prince'a, Erica Claptona i wielu innych.

, - grafika artykułu
Joanna Dudkowska i Chuc Frazier, fot. materiały prasowe

Blues to ekspresja. Wiedzą o tym zwolennicy gatunku, i wie o tym Chuc Frazier - teksaski gitarzysta, wokalista, kompozytor, ale i niezły showman, który za wiosło chwycił już za dzieciaka. Mając 13 lat zaczął ćwiczyć gitarowy warsztat, co szło mu na tyle sprawnie, że już jakiś czas później dołączył do zespołu słynnego gitarzysty Sonny'ego Sharrocka. I choć nazwisko Fraziera jest rozpoznawalne zwłaszcza na amerykańskiej scenie bluesa, to nie da się ukryć, że równie popularny stał się w Polsce - niegdyś za sprawą spektakularnego koncertu podczas Rawa Blues Festiwal w 1995 roku, później dzięki występom z Easy Rider, Arturem Malikiem czy Pawłem Mąciwodą (dziś muzykiem Scorpions!), a teraz za sprawą Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier - projektu za sprawą którego jeszcze bardziej rozwinął skrzydła.

Dla Joanny Dudkowskiej możliwość stałego koncertowania z takim muzykiem jak Chuc Frazier jest zapewne niemałym zaszczytem. Jednak ma ona do tego wszelkie kompetencje, już w latach 2014-2016 nie bez powodu trafiając do pierwszej trójki najlepszych polskich muzyków bluesowych według magazynu "Twój Blues". Naprawdę trudno mieć wątpliwości, że Dudkowska to jedna ze zdolniejszych absolwentek poznańskiej Akademii Muzycznej ostatnich lat.

To nie tylko utalentowana basistka, ale również wprawna kompozytorka i elastyczny muzyk sesyjny. Obecnie często gra w składzie choćby Justyny Steczkowskiej czy Roberta Chojanckiego, a niegdyś dzieliła scenę z Niki Buzzem, Nicolasem Zdankiewiczem czy Bobby'm "Mercy'm" Oliverem. W efekcie tych muzycznych fuzji Dudkowska miała już możliwość wystąpić na sporej części liczących się polskich i zagranicznych imprez, takich jak nasze festiwale w Sopocie i Opolu oraz Rawa Blues Festival czy prestiżowy International Blues Challenge w amerykańskim Memphis.

Jednak dorobek koncertowy poznańskiej basistki nie ustępuje temu płytowemu, o czym przekonuje choćby płyta ze wspomnianym Nikim Buzzem i Dr Blues & Soul Re Vision, przez wielu określana najlepszym albumem bluesem 2013 roku w tej części Europy. Trudno też zapomnieć jej udział na B.B. King Tribute (2015), na którym pojawiła się u boku takich weteranów jak Dariusz Kozakiewicz, Wojciech Hoffmann i Jerzy Styczyński lub kiedy z dużym powodzeniem prowadziła swój projekt Kolęda jest kobietą. W ich kontekście jej solowy album Bass &Cello Live był już właściwie wisienką na torcie.

Podczas koncertu Frazierowi i Dudkowskiej na scenie towarzyszyć będą klawiszowiec Mateusz Urbaniak, skrzypaczka Anastazja Nowak oraz perkusista Mikołaj Lisowski. Wspólnie zagrają nie tylko autorskie numery, pełne bluesa, ale również brzmień jazzowych, rockowych i funky, ale również złote przeboje takich gwiazd jak  Michael Jackson, Prince, Eric Clapton czy Stevie Wondera. Ich aranżacje zadziwiają - wierzcie na słowo!

Sebastian Gabryel

  • Joanna Dudkowska Band feat. Chuc Frazier
  • 18.08, g. 20
  • Plaża Wilda Eco Village
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022