Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Festiwal nowej muzyki poznańskiej

Są młodzi, kreatywni i bardzo utalentowani. Poznań może pochwalić się wieloma obiecującymi wykonawcami, którzy zasługują na coś więcej niż pięć minut sławy. Interdyscyplinarny festiwal Poznań Nowa Generacja to najlepsza okazja do tego, by przekonać się o prawdziwym potencjale ich muzyki. W ramach debiutanckiej edycji imprezy wystąpi Rebeka, Miss Is Sleepy, KVBA i Groberska. Nie obędzie się też bez giełdy płytowej oraz wystawy okładek płyt i fotografii z kwietniowego festiwalu Spring Break.

. - grafika artykułu
Duet Rebeka, fot. materiały prasowe

Przypatrując się wielkopolskiej scenie muzycznej, trudno nie dojść do wniosku, iż przynajmniej od kilku lat rośnie ona w siłę, rozwijając skrzydła w iście imponującym tempie. Jak pokazuje popularny serwis Bandcamp - jedna z najlepszych platform do promocji artystów niezależnych - Poznań nie ma najmniejszego powodu do wstydu, na muzycznej mapie Polski prezentując się wcale  nie gorzej niż Wrocław, Kraków, a nawet Warszawa.

I bynajmniej nie chodzi tu wyłącznie o popularne gatunki - warto podkreślić, że miasto koziołków wyróżnia się dużym eklektyzmem. Z czeluści lokalnego podziemia każdy może łatwo wyłowić muzykę tylko dla siebie. I tak fani filmowych utworów ośmiobitowych mają swojego Wojciecha Golczewskiego, zwolennicy psychodelicznych brzmień zespół Rah Pitia, fani apokaliptycznego bluesa grupę Rogi, zaś słuchacze offowej muzyki indie folkowej projekt Deer Daniel. Wymieniać można by naprawdę długo...

Festiwal Poznań Nowa Generacja to jasny dowód na to, że nic nie lubi próżni. Nie jest tajemnicą, że stolica Wielkopolski od dawna potrzebowała imprezy, która niczym w soczewce skupi rozległą poznańską scenę. Zwłaszcza, że mimo licznych sukcesów i komercyjnego potencjału wielu jej przedstawicieli, ta wciąż pozostaje niedoceniana. Organizatorzy wydarzenia przyznają, że już najwyższy czas to zmienić. W ramach pierwszej edycji festiwalu na scenie hali MTP zaprezentują się cztery zespoły młodego pokolenia, które na pewno warto poznać.

W roli gwiazdy wieczoru wystąpi electropopowy duet Rebeka, tworzony przez producenta Bartosza Szczęsnego oraz wokalistkę Iwonę Skwarek. Sukces ich tegorocznego albumu "Davos" pokazał, że artyści nie są gwiazdami jednego przeboju, a utwór "Stars" z debiutanckiej "Hellady" był tylko pierwszym krokiem do ogólnopolskiej sławy. Niemniej interesująco zapowiada się występ projektu Miss Is Sleepy. Tegoroczny mini-album "En Route" autorstwa Izabeli Rekowskiej, Augustyna Maciejowicza i Marcina Gołębniaka okazał się wyjątkowo niebanalnym połączeniem hipnotycznej elektroniki i diabolicznego folku.

Koncertowy skład uzupełnia młoda indie rockowa wokalistka Groberska, mająca za sobą współpracę z takimi wykonawcami jak Skubas czy Marcelina. W ramach Nowej Generacji piosenkarka zaprezentuje swoje najnowsze utwory, w tym wrześniowy singiel "Pragnąć słów". Tuż po jej występie specjalny set zagra duet KVBA. W tym roku Jakub Zublewicz i Jakub Holak byli cichymi bohaterami płockiego festiwalu Audioriver, intrygując jego publikę bardzo eksperymentalnym stylem łączącym techno i house z poetyckim klimatem spod znaku muzyki ambient.

Sebastian Gabryel

  • Festiwal Poznań Nowa Generacja: Rebeka, Miss Is Sleepy, KVBA i Groberska
  • hala nr 2 MTP (ul. Głogowska 14)
  • 10.12, g. 18.30
  • bilety: 29 zł (w przedsprzedaży), 40 zł (w dniu koncertu)