Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Eskulap pełen poezji rozśpiewanej

Grają od 40 lat, zjednując sobie nowe pokolenia słuchaczy. Wolna Grupa Bukowina wystąpi w niedzielę w Eskulapie.

Wolna Grupa Bukowina wystąpi 17.02 w Eskulapie. Fot. mat. org. - grafika artykułu
Wolna Grupa Bukowina wystąpi 17.02 w Eskulapie. Fot. mat. org.

Wolna Grupa Bukowina to zespół legenda - jedna z niewielu grup na polskiej scenie, które swoją muzyką potrafią łączyć pokolenia. Na każdym z koncertów rozpiętość wiekowa wśród publiczności jest duża - bywają na nich zarówno dziadkowie, rodzicie, jak i dzieci. Na niedzielnym koncercie w Eskulapie zagrają z zespołem U Studni, którego muzycy wywodzą się ze Starego Dobrego Małżeństwa.

Wolna Grupa Bukowina swoją przygodę ze sceną zaczęła na początku lat 70-tych. Wraz z nieżyjącym już założycielem grupy Wojciechem Belonem i jego piosenką "Ponidzie" wyśpiewali wtedy jedną z głównych nagród na IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Impreza istnieje zresztą do dziś, a muzykom z Wolnej Grupy nadal zdarza się grać na jej scenie. W 2011 roku to właśnie na tym festiwalu zespół obchodził swój największy jubileusz: 40-lecia. Z tej okazji zorganizowano m.in. przegląd archiwalnych zdjęć Bukowiny oraz wspólne wykonanie utworu "Rzeka" w ramach bicia gitarowego rekordu świata.

Wolna Grupa Bukowina opiera swoją twórczość na poezji Wojciecha Belona, Wojciecha Jarocińskiego oraz Adama Ziemianina. Ich fenomen polega na tym, że większość piosenek za sprawą przekazów ustnych i wspólnego muzykowania na stałe weszła do śpiewników miłośników górskich wędrówek - od kilkudziesięciu lat stanowi kanon utworów granych zarówno na festiwalach tematycznych, jak i przy ogniskach na szlakach. Paweł Szeromski, dziennikarz radiowej Trójki, pisał o nich: "»Powietrzne i jasne« ballady o przyjaźni, potrzebie bycia razem, konieczności szukania w sobie lekarstwa na szarą codzienność, tęsknocie za bezkresem, wychodząc naprzeciw naturalnym, ludzkim pragnieniom stały się kultowymi pieśniami szlaku, dla wielu anonimowymi. Stworzyły hasło wywoławcze »Kraina Łagodności«".

Stały skład grupy tworzą niezmiennie Grażyna Kulawik (śpiew), Wojciech Jarociński (śpiew, gitara) oraz Wacław Juszczyszyn (śpiew, gitara). Najbardziej rozpoznawalne utwory Wolnej Grupy Bukowina to m.in. "Sielanka o domu", "Majster Bieda", "Pejzaże harasymowiczowskie" oraz wspomniany już, nieoficjalny hymn WGB: "Rzeka". Oprócz imprezy w Szklarskiej Porębie występowali również na innych festiwalach pozostających w nurcie piosenki studenckiej, turystycznej i szeroko pojętej poezji śpiewanej: Yapie w Łodzi, Bakcynaliach w Lublinie, a także organizowanej przez studentów Politechniki Gdańskiej w różnych miastach Bazunie. Od niedawna z zespołem koncertuje basista Wojciech Maziakowski oraz Marek Zarankiewicz na perkusji, a gościnnie także Krzysztof Żesławski na gitarze.  

Anna Solak

  • koncert Wolna Grupa Bukowina + U Studni
  • klub Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39
  • 17.02, g. 20
  • bilety: 40/50 zł