Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Eleganckie brzmienia

Delikatne, eleganckie brzmienie fortepianu, któremu towarzyszy wyraźna sekcja rytmiczna to ich znak rozpoznawczy. Trio Marcina Łosika zagra w najbliższą sobotę w klubie Blue Note.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Marcin Łosik Trio to młody zespół tworzony przez doświadczonych muzyków. W 2014 roku w wytwórni Dot Time Records wydali swój pierwszy album "The Emotional Phrasing" - debiutancką płytę, zawierającą w całości kompozycje Łosika.

Muzyczne osobowości

Zespół tworzą trzy odrębne osobowości uzupełniające się na scenie. Muzyczna wrażliwość Marcina Łosika - pianisty, lidera i kompozytora większości utworów wykonywanych przez grupę - to energiczna elegancja, często o nostalgicznym zabarwieniu. Lider formacji podczas koncertów nie dominuje - zostawia na scenie wiele miejsca do działania swoim kolegom z zespołu.

Kontrabasista Ksawery Wójciński może dzięki temu wzbogacać brzmienie zespołu ciepłymi, rytmicznymi, niskimi dźwiękami nierzadko przeradzającymi się w wysmakowane solo. Umiejętności i wrażliwość artystyczną Wójciński zdobywał, występując na polskiej i zagranicznej scenie. Współpracował m.in. z Mikołajem Trzaską, Gabą Kulką, Klausem Kugelem oraz Timem Sparksem.

Perkusista Robert Rasz organizuje brzmienie zespołu w przestrzeni rytmicznej. Jego nienatarczywa, ale zauważalna obecność na scenie wzmacnia dynamikę i energię, jaka wytwarza się podczas koncertów. Doświadczenie procentujące na scenie muzyk uzyskał dzięki udzielaniu się w projektach muzycznych m.in. Meli Koteluk, Gabrieli Kulki oraz Iana Smitha. Rasz został też zauważony podczas jednej z najważniejszych polskich imprez jazzowych - Jazz Juniors, gdzie w 2002 i 2005 roku został wyróżniony przez jury.

Udany debiut

Marcin Łosik Trio zostało zauważone na scenie jazzowej. Pozytywnie o zespole wypowiedział się m.in. Adam Bałdych, który wskazał na niemal perfekcyjną współpracę muzyków. Peter McLaren, krytyk jazzowy, otwarcie wyraził zachwyt nad debiutanckim albumem tria stwierdzając, że żaden entuzjasta tria fortepianowego nie powinien przeoczyć płyty zespołu.

Sobotni koncert Marcin Łosik Trio  będzie zwieńczeniem europejskiej trasy koncertowej, obejmującej Polskę, Niemcy i Holandię. W ramach trasy muzycy wystąpili m.in. na międzynarodowym festiwalu Jazz Folk Bike Festival. Zespół wystąpił tam obok Duo Adam Bałdych & Vladyslav Sendecki oraz Adam Bałdych Imaginary Quartet "Bridges".

Aleksandra Skowrońska

  • Koncert Marcin Łosik Trio
  • Blue Note
  • 11.06, g. 20
  • bilety 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu)