Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Chopin w Poznaniu

XVIII Konkurs Chopinowski wprawdzie zakończył się tydzień temu, lecz emocje z nim związanie jeszcze nie opadły -  trwa triumfalna seria koncertów laureatów i finalistów konkursu, których można posłuchać na żywo we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych Polski. Po Warszawie i Katowicach nadszedł czas, by i Poznań ugościł zwycięzcę w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Poza Chopinem melomani będą mogli usłyszeć również muzykę związanej z Poznaniem Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

, - grafika artykułu
Bruce (Xiaoyu) Liu, fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Koncerty najlepszych pianistów wyłonionych podczas kolejnych odsłon Konkursów Chopinowskich cieszą się ogromnym zainteresowaniem i często stanowią próg wspaniałych karier młodych muzyków. Polscy melomani mają ten przywilej, że mogą nacieszyć się ich sztuką jako pierwsi, zanim artyści ruszą na podbój świata. W sobotę 30 października, razem z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, wystąpi zwycięzca tegorocznej edycji - 24-letni Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu.

Urodzony w Paryżu absolwent Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda od niedawna jest uczniem Dang Thai Sona, który również jest zwycięzcą Konkursu sprzed 40 lat, a obecnie zasiada w jego jury. Bruce Liu pomimo młodego wieku ma już sporą wprawę wykonawczą występując na całym świecie jako solista. Współpracował również z dobrymi orkiestrami (Montreal, Cleveland, Jerozolima, Lwów), ma także na swoim koncie szereg nagrań. Poza ogromem doświadczenia w swoich występach prezentuje sprawność pianistyczną na najwyższym poziomie, a przede wszystkim radość z gry, czym zachwycił nie tylko słuchaczy, ale też komisję Konkursu Chopinowskiego. Otrzymując pierwszą nagrodę w Konkursie, którego ostatnia edycja jest komentowana jako posiadająca niezwykle wysoki poziom, zasłużenie potwierdził swoją artystyczną pozycję.

Podczas koncertu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza Bruce Liu wykona Koncert fortepianowy nr 1 e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Jest to jeden z niewielu utworów kompozytora przeznaczony na orkiestrę. Zarówno forma dzieła jak i zasady orkiestracji są bardzo klasyczne, lecz pod żadnym względem nie można ich określić jako skromne czy mało wnoszące. Trzyczęściowa konstrukcja zawiera w sobie cechy zarówno szlachetnego maestoso, jak i niezwykle liryczne, czy też brawurowo wirtuozowskie. Chociaż ów koncert zaliczany jest do młodzieńczej twórczości Chopina (skomponował go mając 20 lat), to jest on dziełem dojrzałym, stawiającym kompozytora jako wzór dla przyszłych twórców muzyki fortepianowej.

Program koncertu obok dobrze znanego i wielokrotnie słyszanego w ostatnim tygodniu dzieła Chopina przewiduje wykonanie utworu muzyki najnowszej. Adagio pamięci ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku związane jest z Poznaniem w dwójnasób: powstało na zamówienie Filharmonii Poznańskiej, a jego autorką jest Ewa Fabiańska-Jelińska - dobrze znana poznańskim melomanom kompozytorka związana z Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego. W ten sposób w sobotę zabrzmi muzyka podwójnie rodzima - arcydzieło polskiej pianistyki oraz ściśle związane z Poznaniem Adagio. Zabrzmi ona jednak w wymiarze światowym, nie tylko z powodu światowego już nazwiska solisty, ale także ze względu na swoją uniwersalność.

Kamil Zofiński

  • Koncert Nadzwyczajny Zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Im. Fryderyka Chopina w Warszawie
  • Bruce (Xiaoyu) Liu, Łukasz Borowicz, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • 30.10, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 140-200 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021