Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Złote czechosłowackie lata sześćdziesiąte

W dniach 13-18 stycznia, w Kinie Pał CK Zamek, odbędzie się przegląd filmów z nurtu czechosłowackiej Nowej Fali. Przegląd zatytułowano mianem "prawdy ekranu" nie bez powodu - to właśnie prawda była jedną z naczelnych wartości dzieł kina lat 60.

, - grafika artykułu
Kadr z filmu "Stokrotki", reż. Věra Chytilová, Czechosłowacja 1966, fot. materiały organizatorów

W ramach przeglądu będzie można obejrzeć filmy m.in. takich reżyserów jak Oldřich Lipský, Juraj Herz, Vojtěch Jasný, Věra Chytilová czy Miloš Forman. To wybór najważniejszych filmów powstałych w ramach Nowej Fali. Kumulują się w nich główne założenia filmowego cudu - dzieła te skupiają sią na pokazaniu tragikomicznego wymiaru ludzkiej egzystencji. Łączą w sobie wrażenie niepowtarzalności i przypadkowości, z jednej strony są nierzadko abstrakcyjne, wręcz deformacyjne, z drugiej zaś uważne, pełne obserwacji. Era złotych lat 60. była niejako zaprzeczeniem poważnych, niemal mrocznych lat 50. Nowa Fala to propagowanie figury antybohaterów, tendencja do wywoływania wątpliwości i zadawania pytań, na które widz nie znajduje od razu odpowiedzi.

Historycznie czechosłowacką Nową Falę rozpatrywać należy w kontekście modernistycznego nurtu artystycznego charakterystycznego dla kinematografii francuskiej w końcówce lat 50. i pierwszej połowie lat 60. XX wieku. Tradycja ta łączyła w sobie elementy francuskiego surrealizmu i impresjonizmu filmowego, realizmu poetyckiego oraz amerykańskie czarne kino i wpłynęła nie tylko na rozwój kinematografii czechosłowackiej, ale także brytyjskiej, japońskiej czy duńskiej.

Przegląd Prawda ekranu rozpocznie się od seansu filmu Lemoniadowy Joe w reżyserii Lipskiego, który w swojej twórczości czerpał z nurtu dadaizmu, magicznego realizmu i farsy. Kolejna propozycje to krytyczne spojrzenie na system totalitarny sportretowane przez Herza w Palaczu Zwłok, opowieść o osobliwym kocie podróżującym z wędrowną grupą cyrkową (Gdy przychodzi kot, reż. Vojtěch Jasný) czy wreszcie jeden z klasycznych filmów uhonorowany Oscarem - Pociągi pod specjalnym nadzorem w reżyserii Jiříego Menzela. Nie zabraknie także pozostałych klasyków takich jak Sklep przy głównej ulicy (reż. Ján Kadár, Elmar Klos), Pali się, moja panno (reż. Miloš Forman) oraz Stokrotki - filmu określanego przez reżyserkę, Věrę Chytilovą jako "groteskowy dokument filozoficzny, nekrolog powierzchownego stylu życia".

Będzie nieprzypadkowo, nieco bizarnie i satyrycznie. Warto zajrzeć na chwilę do pełnego charakteru czechosłowackiego kina lat 60.

Klaudia Strzyżewska

  • Przegląd filmowy Czechosłowacka Nowa Fala. Prawda ekranu
  • 13-18.01
  • Kino Pałacowe, CK Zamek
  • bilety: 15 zł
  • szczegółowy program tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023