Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Świtezianka

- Christian Petzold swoją wersję germańskiego mitu o ondynach ubrał we współczesne realia. Intryga od początku filmu wygląda znajomo, jakby podpatrzona z Ballad i romansów Adama Mickiewicza - o filmie, który zawita do kin już 24 września, pisze Przemysław Toboła.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Srebrny Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie w roku 2020 za główną rolę w filmie Undine Christiana Petzolda jest kolejnym znakiem, że Paula Beer wyrosła w ciągu kilku lat na najlepszą młodą niemiecką aktorkę. Rok 2016, Festiwal w Wenecji i nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszej młodej aktorki za rolę w filmie Frantz; w roku 2020 Europejska Akademia Filmowa uznaje, że Paula Beer jest najlepszą europejską aktorką roku, właśnie za rolę w filmie Undine. No i główna rola - jako Jana Liekam w świetnym serialu z życia banksterów, Bankowa gra, którego dwa sezony można obejrzeć na HBO.

Christian Petzold swoją wersję germańskiego mitu o ondynach ubrał we współczesne realia. Rola Undine, przewodniczki po historii architektury Berlina, a jednocześnie ondyny - rusałki mieszkającej na dnie jeziora, która wychodzi na brzeg, by zakochać się w śmiertelniku, nurku Christophie (Franz Rogowski), jest napisana precyzyjnie dla 25-letniej Pauli Beer. Dziewczyna magnetyzuje swoim spojrzeniem nie tylko kochanków, ale przede wszystkim widzów. I to od pierwszego wejrzenia, gdy poznajemy Undine w trakcie rozstania z niewiernym Johannesem (Jacob Matschenz - Babilon Berlin), któremu oznajmia, że będzie musiała go zabić. Taki los spotyka bowiem kochanków, którzy zdradzają ondyny - germańskie najady. I tu intryga od początku filmu wygląda znajomo, jakby podpatrzona z Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Ale to tylko polskie skojarzenie, zwłaszcza gdy zna się posąg Świtezianki, który ustawiono w wodach Świtezi, jeziora dziś już leżącego na terenie Białorusi.

Przemysław Toboła

  • Undine
  • scen. i reż. Christian Petzold
  • premiera: 24.09

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021