Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Subiektywne top 10

Listy najlepszych seriali ostatnich miesięcy czy sezonów tworzone są dość regularnie przez dziennikarzy, krytyków filmowych, ale i samych widzów. Dokładamy do nich także nasze "Top 10" - listę całkowicie subiektywną i z całą pewnością dyskusyjną.

.
"Wielkie kłamstewka" (fot. HBO)

Breaking Bad

To opowieść o tym, że ten facet przy szkolnej tablicy we frajerskiej kamizelce ma w sobie niebezpiecznie dużo ambicji i być może w smutnej przyczepie kempingowej zaczyna planować budowę narkotykowego imperium. I ja wiem, i Ty wiesz, że on zna się na chemii, więc tyle z tego dobrego, że towar będzie czysty. To serial o tym, by nie lekceważyć nauczycieli, bo jak dotrze to do nich, a na domiar złego podupadną na zdrowiu, to wymyślą wyjście z tej smutnej sytuacji, które wstrząśnie nie tylko szkolnymi murami. A wtedy to nawet "better call Saul" nie pomoże.

Czarnobyl

W Polsce katastrofa nuklearna czarnobylskiej elektrowni atomowej wciąż jest w żywej pamięci. Pięcioodcinkowy serial wiernie oddaje przebieg dramatu, a pewne uproszczenia nie rzutują na całość. Twórcy nie oszczędzają oglądającym strasznych widoków, szczególnie umierających w efekcie choroby popromiennej. Uświadamiają też, że gdyby nie poświęcenie własnego życia (i to dosłownie) ekip usuwających skutki katastrofy, rozmiar tragedii mógł być niewyobrażalnie większy. Pokazują również, że głównym winnym była chora ambicja komunistycznych władz, chcących przekraczać kolejne normy i terminy ustalane przez komitety polityczne.

Gra o tron

Śnieg i ogień. Inne życie po obu stronach muru. Jeden tron, żelazny. Siedem Królestw. Chętnych masa. Dużo krwi. Ale też miłości. Romantycznej. Tragicznej. Niespełnionej. Między rodzeństwem. Daenerys Targaryen - małe to, ale cwane. Ma trzy smoki. Nie ma dzieci. Od życia chce coraz więcej. Khal Drogo ją ubóstwia, ale umiera. Bezwarunkowo oddany jest Jorah Mormont, ale ona go nie chce. Wszystko dostaje Jon, wcale nie "jakiś tam" Snow. Jednak nie jest za niski.

House of cards

Szczyty amerykańskiej władzy pokazane od bebechów. A w tych bebechach - bezwzględna gra i demoniczni gracze gotowi na wszystko, by wypłynąć lub utrzymać się na powierzchni. Prym w politycznym piekle wiedzie Frank Underwood, który w pierwszej serii wyjątkowo skutecznie działa z tylnych rzędów, tocząc walkę o najwyższy urząd w państwie. Dorównuje mu jedynie (a momentami przerasta go o głowę) żona Claire. Razem tworzą dość specyficzną "power couple". Cieniem na serialu położyły się zarzuty o molestowanie wytoczone odtwórcy głównej roli - Kevinowi Spacey. Dlatego producenci pozbyli się aktora z ostatniej serii, główną rolę powierzając Robin Wright (Claire). Udźwignęła.

Młody papież

Jaką papież ma piżamę? Gdzie najlepiej palić w Watykanie papierosy? To wprawdzie nie najważniejsze sprawy, ale tego też dowiemy się z tego serialu. Jeśli do tego dodamy niepozbawionego urody Jude'a Lawa w roli głównej i nieustanne zaglądanie za rozpalające wyobraźnię niedostępne watykańskie kulisy - mamy niewyczerpane źródło na scenariusz. Nowo wybrany papież, choć młody, to z impetem przywraca tradycyjne obyczaje ku zaskoczeniu głównie hierarchów. Jednak jego najważniejsze zmaganie wcale nie dotyczy spraw Kościoła...

Opowieść podręcznej

Najpierw rodzina, potem praca. Musisz rodzić. Nie czytaj, nie pracuj, rozkładaj nogi. Nie, to nie hasła przeciwników Czarnych Protestów, tylko rzeczywistość Gilead. To opowieść o tym, że "wolność nie będzie nam odebrana nagle" i że trudno jest zewrzeć szyki, by się obronić. "Wydało się nam, że mamy wielkie problemy. Skąd mieliśmy wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi?" O tym, jak dobrze było kiedyś, przypomniała bohaterce banda sadystów chroniących się pod płaszczykiem religii, wymuszonego autorytetu i prawa. Fakt, że ten serial, nakręcony na podstawie książki z 1985 roku, tak dobrze koresponduje ze współczesnością, dużo mówi o nas i naszej polskiej wersji Gilead.

Stranger Things

Coca-cola, bmx-y, stare pentaxy, wypożyczalnie video i krótkofalówki. Lata 80. Indiana. Kilkoro przyjaciół, którzy grają w Dungeons & Dragons. Ale jest też Jedenastka. Dziewczyna mało mówi, ale ma nadprzyrodzone moce. I policjant ze złamanym sercem oraz matka, która niczego się nie boi. Tajne eksperymenty rządowe, portal do równoległego wszechświata, Sowieci, więźniowie i demogorgon. Ona, Suzie, dziewczyna Dustina, naprawdę istnieje.

Ślepnąc od świateł

Narkotykowe podziemie Warszawy, w którym porusza się główny bohater - ekskluzywny diler narkotykowy. Nie ma nic wspólnego z utrwalonym w naszych głowach obrazem pracujących w tym biznesie: elegancki płaszcz, drogi zegarek, jeszcze droższy samochód i imponujący apartament z widokiem na Warszawę. Małomówny, skuteczny i profesjonalny, dlatego może się pochwalić bogatym "portfelem" klientów - od celebrytów z pierwszych stron gazet, przez prominentnych polityków, po biznesmenów kręcących stolicą. Jego droga na samo dno rozpocznie się jednak szybciej, niż myślisz...

The Crown

Historia Elżbiety II, zanim stała się obiektem współczesnych memów i dowcipów. Młoda królowa w wykonaniu Claire Foy (I i II sezon) urzeka gracją i opanowaniem, starsza (III sezon) z twarzą Olivii Colman - tym, że w każdym odcinku potrafi mieć tę samą minę. Na szczęście z punktu widzenia widza nie przeszkadza to wcale w śledzeniu politycznych zmian, społecznych problemów, romansów i intryg na brytyjskim dworze. Propozycja idealna dla fanów wyższych sfer i tych, którzy na przedszkolne bale wybierali zazwyczaj strój małej księżniczki.

Wielkie kłamstewka

Spokojne nadmorskie Monterey byłoby zwykłym i nudnym miasteczkiem pełnym perfekcyjnych żon i ich odnoszących perfekcyjne sukcesy mężów, gdyby nie pięć przyjaciółek, które nie mogą tu narzekać na nudę. Zwłaszcza gdy na hucznej imprezie dochodzi do zbrodni. Jedno jest pewne - tytuł nie kłamie, bo kłamstewka są tu tak duże jak ich piękne domy z ogromną kuchnią, garderobą i dostępem do plaży. Wprost uzależniająco knują w nich Reese Witherspoon, Nicole Kidman czy Laura Dern. Aktorski popis w ich wydaniu jest godny zamiany Netflixa na HBO. I to akurat jest prawda.

zespół IKS-a

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020