Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Dokument w dobrych rękach. Odsłona 3

Jacek Bławut będzie bohaterem kolejnego spotkania z twórczością wybitnych polskich dokumentalistów w CK Zamek.

Jacek Bławut, fot. archiwum CK Zamek
Jacek Bławut, fot. archiwum CK Zamek

"Dokument w dobrych rękach" - taki tytuł nosi cykl filmowy, który od początku lipca proponuje widzom CK Zamek. Bohaterem pierwszego spotkania był Mikołaj Łoziński, tydzień później jego syn Paweł. Teraz przyszedł czas na twórczość Jacka Bławuta.

- Jeśli robię film o jednej osobie wiele lat to znaczy, że staje się ona częścią mojego życia, film jest na drugim planie - mówił w jednym z wywiadów. - Robię filmy, żeby innym sprawiać radość, przywracać nadzieję - dodawał w innym.

W swoich dokumentach nigdy nie uciekał od najtrudniejszych tematów: niepełnosprawności, alkoholizmu czy mierzenia się z mroczną przeszłością. Te najbardziej znane to m.in.: "Wojownik", "Szczur w koronie", "Born dead", "Nienormalni", "Kostka cukru". Jest także autorem zdjęć do kilku filmów fabularnych Marka Koterskiego (m.in. "Dzień świra"), a także "Dekalogu X" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. - Od czasu do czasu coś mnie fascynuje, porywa. Robiłem zdjęcia do filmów fabularnych, byłem związany z armią, wojskiem, z alkoholikami, z przyrodą. Po prostu uwielbiam robić filmy. Najbardziej interesuje mnie sam człowiek, który musi pokonywać przeszkody, przełamywać samego siebie. Czasem ułomności zmuszają go do wielkich rzeczy. Ważne jest, żeby film ukazywał nam bliźniego z innej, nieznanej perspektywy - tłumaczył swoje filmowe motywacje.

Spotkanie z twórczością Jacka Bławuta czeka nas w CK Zamek w środę, 18 lipca. W kolejnym tygodniu planowany jest wieczór z dokumentami Tomasza Wolskiego. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Początek o godz. 19, prowadzenie Piotr Pławuszewski z UAM.

Sylwia Klimek

  • "Dokument w dobrych rękach" - spotkanie z twórczością Jacka Bławuta
  • 18.07 g. 19
  • sala audiowizualna CK Zamek
  • wstęp wolny