Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Dokument w dobrych rękach. Odsłona 2

Kolejne spotkanie z twórczością wybitnego polskiego dokumentalisty czeka nas w środę, 11 lipca, w CK Zamek.

Paweł Łoziński, fot. Archiwum CK Zamek
Paweł Łoziński, fot. Archiwum CK Zamek

"Dokument w dobrych rękach"  - taki tytuł nosi nowy cykl filmowy, który od początku lipca proponuje widzom CK Zamek. To spotkania z twórczością wybitnych polskich dokumentalistów. Bohaterem pierwszego był Mikołaj Łoziński, w tym tygodniu będzie nim jego syn - Paweł.

Przygodę z filmem rozpoczął - co wydaje się dość oczywiste - od asystowania ojcu. Ale był także asystentem Krzysztofa Kieślowskiego w trakcie pracy nad filmem "Trzy kolory. Biały". W 1996 r. za film "Kratka" z Jerzym Kamasem, otrzymał nagrodę za debiut na festiwalu filmowym w Gdyni. Dziś ma w dorobku liczne nagrody na wielu festiwalach, a jego filmografia jest imponująca: począwszy od wstrząsającego "Miejsca urodzenia", przez i cierpką, i krzepiącą "Taką historię", aż po poruszenie, które wywołuje  "Chemia". "Ból obok ulgi, miłość obok nieszczęścia, troska obok nieczułości. Niepokojąco-fascynujący świat dokumentów Pawła Łozińskiego" - piszą organizatorzy środowego spotkania w zamku.

W kolejnych tygodniach czeka nas wieczór z dokumentami Jacka Bławuta oraz Tomasza Wolskiego. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Początek o godz. 19. Prowadzenie - Piotr Pławuszewski z UAM. 

Sylwia Klimek

  • "Dokument w dobrych rękach" - spotkanie z twórczością Pawła Łozińskiego
  • 11 lipca, godz. 19, Sala Audiowizualna CK Zamek
  • wstęp wolny