Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Byt określa świadomość

W trójkącie to z jednej strony film spazmatycznie śmieszny, z drugiej gorzki obraz naszej cywilizacji z jej zaburzonym systemem wartości i wiecznie aktualnym hasłem autora Kapitału, że byt określa świadomość - o filmie W trójkącie pisze Bartosz Żurawiecki.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Czołowy prześmiewca współczesnego kina, Szwed Ruben Östlund, dołączył w maju do elitarnego grona reżyserów, którzy dwukrotnie zdobyli Złotą Palmę najważniejszego festiwalu filmowego świata, w Cannes. Poprzedni film Östlunda (i zarazem jego pierwsza Złota Palma) - The Square -  był satyrą na świat współczesnej sztuki, czy też raczej rynku sztuki, który dawno już stał się kolejną gałęzią kapitalistycznej gospodarki i przestał mieć cokolwiek wspólnego z tym, co kiedyś nazywano artyzmem. Nowy film (i druga Złota Palma) - W trójkącie - zaczyna się z kolei w świecie mody i powiązanych z nim "influencerów". Reprezentują go model Carl i jego dziewczyna Yaya. Ta para celebrytów bierze udział w luksusowym rejsie z grupą arcybogatych pasażerów - są tu rosyjscy oligarchowie i brytyjscy handlarze bronią. Całością zaś dowodzi zgorzkniały kapitan... komunista (Woody Harrelson).

Östlund kpi sobie na całego z tej klasy próżniaczej, wykorzystując pełne spektrum humoru - od wyrafinowanych nawiązań do Karola Marksa i Noama Chomsky'ego po brawurową scenę wymiocin przypominającą (i przebijającą) słynny fragment z Sensu życia według Monty Pythona. W ostatniej części zaś reżyser serwuje nam przypowiastkę w duchu Robinsona Cruzoe. Tu milknę, by nie zdradzić za wiele.

W trójkącie to z jednej strony film spazmatycznie śmieszny, z drugiej gorzki obraz naszej cywilizacji z jej zaburzonym systemem wartości i wiecznie aktualnym hasłem autora Kapitału, że byt określa świadomość. Östlund demaskuje i ten byt, i tę świadomość.

Bartosz Żurawiecki

  • W trójkącie
  • reż. Ruben Östlund
  • premiera: 6.01

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023