Kultura w Poznaniu

Film

Chociaż akcja filmu "Mandarynka" Seana Bakera dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia, próżno wyglądać tutaj lukrowanej atmosfery i  tzw. "świątecznej magii". Jesteśmy na ulicach słonecznego Los Angeles, gdzie życie toczy się swym normalnym, pospiesznym rytmem...

Czytaj artykuł

"Ale Kino! to festiwal, który pozwala przyjrzeć się różnym perspektywom. Na salach siedzą zarówno dzieci, jak i dorośli, choć nie zawsze obie grupy na film reagują tak samo" - napisał po jednym z seansów nasz recenzent Adam Horowski. Jakie jeszcze odkrycia przyniósł tegoroczny festiwal?

Czytaj artykuł

Niektórzy powoli przebąkują coś o Bożym Narodzeniu, markety nawet nieśmiało wystawiają choinki na skwery, ale prawdziwi kinomani nie dadzą się zwieść - dla nich jedyne słuszne święto rozpocznie się 2 grudnia i potrwa aż do sylwestrowej nocy. W tym bowiem okresie, z okazji obchodów 120-lecia istnienia kina, w Nowym Kinie Pałacowym będzie można zobaczyć m.in. Chaplina, Keatona, Felliniego, Kieślowskiego, Kubricka, a także dziesiątki innych wielkich postaci z dziejów kinematografii.

Czytaj artykuł

- Dla wszystkich, którzy zmagają się z jesienną depresją lub po prostu kochają krótkie kino - mamy szczególną propozycję - czytamy na stronie kina Rialto, gdzie 2 i 16 grudnia odbędą się pokazy Comedy Shorts. 

Czytaj artykuł

160 filmów - w tym 55 pełnometrażowych - z ponad trzydziestu krajów. Dzieła premierowe oraz nagradzane już wcześniej na międzynarodowych festiwalach. 15 sekcji tematycznych, 25 tysięcy miejsc w salach kinowych, 8 dni festiwalowej uczty. Do tego bilety o połowę tańsze niż przed rokiem. Już w niedzielę rozpoczyna się festiwal Ale Kino! To ostatnie chwile, by przygotować własny harmonogram seansów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj artykuł

Tydzień Filmu Niemieckiego to niebywała okazja, żeby na dużym ekranie obejrzeć najciekawsze i najnowsze produkcje niemieckich twórców. Wiele z wybranych tytułów nie było do tej pory prezentowanych w Polsce. Od poniedziałku pokaże je kino Muza.

Czytaj artykuł

Najnajmłodsi i trochę starsi. Prawie dorośli i całkiem dorośli, ale wciąż młodzi duchem - dla nich wszystkich od 29 listopada do 6 grudnia potrwa w Poznaniu 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Można już kupować bilety.

Czytaj artykuł

Podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema najważniejszy będzie konkurs, wiadomo. Filmy, które co roku walczą o Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek, to crème de la crème kina faktu. Jednak na tym nie koniec festiwalowych wydarzeń.

Czytaj artykuł

To będzie nie lada gratka dla miłośników seriali. W piątek rozpocznie się dwudniowa konferencja popularnonaukowa zatytułowana "Na szklanym ekranie - dekonstruując seriale", podczas której będzie można m.in. wziąć udział w przeglądzie serialowych czołówek i spotkać się ze znanymi blogerami filmowymi.

Czytaj artykuł

Steve Jobs, założyciel i autor największych sukcesów firmy Apple budzi fascynację już od kilku dekad. Sfilmowana biografia autorstwa Waltera Isaacsona próbuje uchwycić fenomen zmarłego cztery lata temu wizjonera nowych mediów.

Czytaj artykuł

Gejowski aktywista, który został żonatym kaznodzieją, głoszącym, że homoseksualizm jest grzechem? Pobożne życzenie polskiej prawicy? Nie, prawdziwy przypadek Michaela Glatze'a, opisany w filmowym debiucie Justina Kelly'ego. W kinach od 6 listopada. 

Czytaj artykuł

Bohumił Hrabal jest jednym z nielicznych pisarzy, których zarówno dobrze się czyta jak i ogląda. O fenomenie artysty i realizacjach jego dzieł, po pokazie filmu "Skowronki na uwięzi" opowie w czwartek w Zamku, Maciej Robert. Spotkanie to zainauguruje nowy cykl - "Adaptacje. Literatura i Kino.". 

Czytaj artykuł

Maraton filmów o wampirach, upiorne przebrania i makijaże oraz pochód ulicami Poznania w towarzystwie szczudlarza i połykaczy ognia. To propozycja trzech kin studyjnych na piątkowy wieczór Halloween.

Czytaj artykuł

W tym roku ukazała się książka "Marek Hłasko na ekranie" - monografia ukazująca związki pisarza z filmem. Jej autorka opowie o polskim Jamesie Deanie i jego fascynacji kinem na spotkaniu z CK Zamek.

Czytaj artykuł

Szczęśliwa szwedzka rodzina 2+2 nagle znajdzie się w kryzysie, gdy rodzice zderzą się z czasem dojrzewania fizycznego i psychicznego swych nastoletnich córek. Film "Moja chuda siostra" wchodzi do polskich kin 23 października.

Czytaj artykuł

"Dybuk" - pierwszy polski film zrealizowany w jidysz, i koncert Piotra Mełecha inspirowany twórczością poety Mordehaja Gebirtiga to atrakcje zbliżających się "Dni kina żydowskiego" organizowanych przez jeżyckie Centrum Amarant.

Czytaj artykuł
1 46 Strona 47 48 49 50