Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

W kinie z Markiem Hłasko

W tym roku ukazała się książka "Marek Hłasko na ekranie" - monografia ukazująca związki pisarza z filmem. Jej autorka opowie o polskim Jamesie Deanie i jego fascynacji kinem na spotkaniu z CK Zamek.

. - grafika artykułu
Wydawnictwo Naukowe UAM (2015)

Dla rówieśników był symbolem nonkonformizmu, dla nas jest jednym z najsłynniejszych polskich powojennych pisarzy. Żył intensywnie i krótko - tylko 35 lat. Jego ciało znaleziono 14 czerwca 1969 roku w mieszkaniu przyjaciela w Wiesbaden. Do dziś krąży wiele legend na temat jego śmierci. Nie wiadomo, czy popełnił samobójstwo czy nieumyślnie przedawkował leki.  

Hłasko przez jednych nazywany jest "pisarzem przeklętym", kimś w typie amerykańskich bitników, ale inni widzą w nim wyłącznie zdrajcę i uciekiniera, autora opowiadań szkalujących ówczesną Polskę Ludową. "Bohaterowie Hłaski byli ludźmi, których każdy z nas spotykał, których unikał nieraz, których się lękał. Ale to nie zmieniało faktu, że oni istnieli, żyli. Świat złudzeń, niespełnionej miłości, pięknych dziewczyn, cynicznych i wyrachowanych i takich samych chłopców, traktujących uczucie jak zabawę, grę, jak sport, a jednocześnie skrycie marzących o wielkiej miłości, którą znają jedynie z filmów czy książek" - pisała o jego twórczości w "Jak się te lata mylą..." Kira Gałczyńska.

Twórca zadebiutował zbiorem opowiadań "Pierwszy krok w chmurach", jest również autorem m.in. "Ósmego dnia tygodnia", "Sonaty marymonckiej" oraz "Pięknych dwudziestoletnich", jego słynnej autobiografii.

Kilka tytułów Hłaski trafiło również na ekran, o czym na najbliższym spotkaniu w ramach Klubu Krótkiego Kina w CK Zamek opowie Justyna Bucknall-Hołyńska, autorka książki "Marek Hłasko na ekranie. Scenariusze - adaptacje - filmowe portrety pisarza". Książka ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa UAM. Jest ujęciem twórczości Hłaski w kontekście stricte filmowym. W jej pierwszej części autorka opowiada o życiu i legendzie pisarza, ale też pasjonata kina, scenarzysty i autora dialogów do filmów. W drugiej przedstawia obraz zrealizowanych w Polsce etiud i fabuł na podstawie jego twórczości. A na koniec maluje portret filmowy twórcy, którego bazą były dokumenty poświęcone pisarzowi.

Spotkanie promujące książkę będzie połączone z pokazem trzech etiud szkolnych zrealizowanych w Łódzkiej Filmówce w opraciu o prozę Marka Hłaski. Obejrzymy film Stanisława Jędryka z 1960 roku - "Zbieg"; "Namiętności" w reżyserii Wojciecha Żogała z początku lat 90. oraz "Pierwszą krew" z 2009 roku, której autorem jest Grzegorz Krawiec.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Klub Krótkiego Kina: Hłasko na ekranie
  • Sala Kinowa CK Zamek
  • 26.10, g.19
  • bilety: 10 zł