Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Daj im tę noc

To jedno z najbardziej masowych corocznych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Noc Muzeów niezmiennie wiąże się z atrakcjami i... wielkimi kolejkami, ale mimo to narzekań brak. Trudno się dziwić, bo co roku muzea i wszystkie instytucje biorące udział w wydarzeniu szykują niezapomniane atrakcje.

.
fot. materiały prasowe

Noc Muzeów już dawno przestała być tylko domeną muzeów. W tej zaplanowanej na 18 maja imprezie oprócz poznańskich placówek muzealnych biorą udział m.in. uniwersytety, galerie sztuki, biblioteki, centra kultury, a nawet barber shop. Same muzea, oprócz możliwości zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych, szykują specjalne wydarzenia. W gmachu głównym Muzeum Narodowego będzie można pomedytować w ciszy. - Zapraszamy na MedMoba! Usiądziemy w Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego i pokontemplujemy wśród dzieł artystów takich jak Zurbaran czy Strozzi - wyjaśnia prowadząca Marzena Prusińska. Oprócz tego w obiektach przy Al. Marcinkowskiego czekać będą oprowadzania tematyczne, w tym również te po angielsku.

W Zamku Przemysła szykowana jest wielka krzyżówka z eksponatami w roli głównej, a w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym Czas sarmatów - pokaz Stowarzyszenia Poznańskiej Grupy Fechtunku "Salut". Muzeum Etnograficzne organizuje coś, co zostanie z nami na dłużej niż tylko na jedną noc. W trakcie warsztatów powstanie największy kornet bamberski świata, który po Nocy Muzeów będzie zdobił hol muzeum, które przecież mieści się obok Muzeów Bambrów Poznańskich, gdzie również warto zajrzeć. Jak co roku w większości odwiedzanych obiektów muzealnych zobaczymy kolejną edycję ogólnopolskiego projektu Muzeum Utracone, które przypomina dzieła sztuki zaginione lub zniszczone podczas II wojny światowej.

Nie ma w Polsce człowieka, który by nie słyszał o Mikołaju Koperniku, ale już o tym, że był również tłumaczem, wie pewnie niewielu. Warto więc zajrzeć do Biblioteki Raczyńskich, gdzie zobaczymy coś więcej niż tylko O obrotach ciał niebieskich. Z kolei na zwiedzanie słynnych budynków przy ul. Święty Marcin zaprasza CK Zamek - będzie można wejść z przewodnikiem do Gmachu Dyrekcji Poczty, dawnej siedziby KW PZPR, a także hotelu Altus w jednym z wieżowców dawnych domów towarów Alfa. Muzyczną atrakcję w tym roku szykuje poznański IPN, będzie to przejazd zabytkowym autobusem szlakiem poznańskich klubów studenckich lat 60. XX wieku. Więcej zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej zobaczymy w zajezdni przy Madalińskiego. W tę noc wejść będzie można też do schronu przeciwatomowego w Krzyżownikach, za to schron przeciwlotniczy odwiedzimy na Łazarzu w Szkole Podstawowej nr 9, gdzie Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz pokaże wystawę Łazarski czar PRL-u, dzięki której młode pokolenie oswoi się z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony minionej epoki.

W te czasy powrócimy też, odwiedzając Adam Szulc Barber Shop na os. Stare Żegrze, gdzie zaplanowana jest wystawa kosmetyków dla mężczyzn w czasach Polski Ludowej. Wreszcie w Noc Muzeów w Bramie Poznania szykowana jest premiera nowej atrakcji: Poznańskiego Szlaku Nauki na Trakcie Królewsko-Cesarskim, co wiąże się ze świętowaniem stulecia utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego. Spacerując ulicami Poznania i przyglądając się zabytkowym przestrzeniom miasta, znajdziemy ślady poznańskich naukowców, odkrywców, innowatorów i wynalazców oraz inne atrakcje. Naprawdę warto oddać im tę noc.

Jan Gładysiak

  • Noc Muzeów
  • 18.05
  • większość instytucji czynna od g. 17 lub 18
  • szczegółowy program tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019