Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Znane nieznane

W niedzielę 19 stycznia w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się finał prestiżowego konkursu European Opera-directing Prize. Trzy zespoły finalistów wyłonione z wcześniejszych etapów zaprezentują koncepcję inscenizacji Strasznego dworu Moniuszki.

.
Jury podczas półfinałów EOP, Karlsruhe, październik 2019, fot. materiały Teatru Wielkiego

Konkurs European Opera-directing Prize odbywa się od 2001 w cyklu dwuletnim, organizatorami są stowarzyszenia Camerata Nuova oraz Opera Europa. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki działalności mecenasów - Armina i Marji Kretschmar. Konkurs to niezwykła szansa dla młodych twórców na zaprezentowanie swoich umiejętności przed autorytetami z branży, uzyskanie cennych uwag i zdobycie doświadczenia. To często początek międzynarodowej kariery.

Laureaci poprzedniej edycji - Karolina Sofulak i Gerard Jones - realizują spektakle w wiodących teatrach, m.in. Opera Holland Park czy Royal Opera House. W Poznaniu Sofulak zrealizowała w lutym 2019 Fausta, a inscenizacja Manon Lescaut Gerarda Jonesa zwieńczy bieżący sezon.

W jury zasiądą najważniejsze nazwiska świata opery - David Pountney (reżyser, miłośnik i popularyzator opery polskiej za granicą), Carolin Wielpütz (dyrektor artystyczna opery w Bonn), Ulrich Lenz (dramaturg berlińskiej Komische Oper). Jury przewodniczy Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu - Renata Borowska-Juszczyńska.

Miniony rok  był dla Teatru Wielkiego w Poznaniu czasem popularyzacji twórczości jego patrona Stanisława Moniuszki. Zespół opery zaprezentował koncertowe wykonanie Halki w Filharmonii Berlińskiej, entuzjastycznie przyjęte przez  międzynarodowe media i publiczność, nowatorska realizacja Parii w reżyserii Grahama Vicka została uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Moniuszki.

- Jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak na znane nam dobrze dzieło Moniuszki spojrzą zagraniczni twórcy. Na ogłoszenie wyników konkursu zapraszamy do foyer teatru o godzinie 16.30 - mówi Piotr Tkacz, rzecznik prasowy Teatru.

oprac. as

  • ogłoszenie wyników konkursu European Opera-directing Prize
  • 19.01, g. 16.30
  • Teatr Wielki, foyer
  • wstęp wolny